لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

«گرتا ون ساسترن» جزئیات روند تحقیق و دادرسی رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ را شرح داد


«گرتا ون ساسترن» از خبرنگاران سرشناس آمریکایی در حوزه مسائل قضایی و حقوقی است که سابقه کار در سی ان ان و فاکس نیوز را دارد.
«گرتا ون ساسترن» از خبرنگاران سرشناس آمریکایی در حوزه مسائل قضایی و حقوقی است که سابقه کار در سی ان ان و فاکس نیوز را دارد.

در پی اعلام جرم علیه پل منافورت رئیس پیشین ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و ریک گیتس یکی دیگر از اعضای کمپین آقای ترامپ، گرتا ون ساسترن حقوقدان که با صدای آمریکا همکاری می کند، روند تحقیق و دادرسی این پرونده را تشریح کرد.

خانم ون ساسترن روز دوشنبه هشتم آبان به صدای آمریکا گفت که اعلام جرم علیه آقایان منافورت و گیتس پس از آن صورت گرفت که یک هیات دادرسی فدرال تشکیل شد، دادستان با اعضای آن گفت و گو کرد و هیات دادرسی به طور رسمی برای طرح آن اتهامات رای داد.

به گفته او جلسات هیات دادرسی پشت درهای بسته برگزار می شود و مدافعان نیز می توانند مدارک خود را برای دفاع، به آنها ارائه کنند.

گرتا ون ساسترن به صدای آمریکا گفت که این اعلام جرم حاضر تحقیقات یک بازرس ویژه است و آنچه که مطرح شده، اتهامات مالی است اما تاکنون هیچگونه اتهام رسمی علیه ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ یا شخص خود او درباره ارتباط با این تخلفات مطرح نشده است.

او همچنین به اعتراف یکی دیگر از کارکنان ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، جورج پاپادوپولوس، درباره دروغگویی به اف بی آی اشاره کرد. آقای پاپادوپولوس در رابطه با دروغگویی به اف بی آی خود را گناهکار دانسته و گفته که تلاش داشته ملاقاتی بین روسها و افرادی از ستاد انتخاباتی برگزار کند اما معلوم نیست که او این ملاقات را برگزار کرد یا اصولا کار خلافی در این زمینه انجام شد یا خیر.

به گفته خانم ون ساسترن، پیشتر اعلام شده بود که ملاقاتهایی بین فرزند بزرگ آقای ترامپ و روسها بوده اما این به خودی خود ممکن است جرم نباشد.

تحویل خودخواسته با اف بی آی

پل منافورت، که برای مدتی ریاست کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ را بر عهده داشت و سپس از سمتش استعفا داد، روز دوشنبه هشتم آبان همراه با وکیل ش در دفتر پلیس اف بی آی در واشینگتن دی سی حاضر شد. پیش از این و در ماه ژوئیه پلیس فدرال آمریکا خانه منافورت را مورد جستجو قرار داده بود.

در همین حال، از ریک گیتس، یکی از مقامات کمپین آقای ترامپ هم خواسته شده خود را تحویل اف بی آی دهد.

این نخستین اتهام رسمی در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به حساب می آید که از سوی رابرت مولر، دادستان ویژه، در حال پیگیری است.

واکنش دونالد ترامپ

روز یکشنبه هم پرزیدنت ترامپ با بهره گیری از توئیتر در چند پست پیاپی نوشت که این تحقیقات مبنای ساختگی داشته و با اهداف حزبی انجام شده است.

او با اعلام اینکه جمهوری خواهان بیش از پیش پشت سر او متحد هستند، گفت: «کاری بکنید!»

پرزیدنت ترامپ همچنین گفته که حزب دموکرات هزینه پروژه تحقیقات یک مامور پیشین اطلاعاتی بریتانیا علیه خود که نتیجه جز اتهامات ثابت نشده دارد، را پرداخت کرده است.

آقای مولر چهار ماه پیش با عنوان بازرس ویژه، مسئولیت تحقیقات مرتبط با احتمال تبانی بین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، و روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده گرفت.

او پس از برکناری جیمز کومی، رئیس اف بی آی، از سوی معاون وزارت دادگستری به عنوان بازپرس ویژه منصوب شد.

افزون بر تحقیقات او، سه کمیته کنگره ایالات متحده نیز در حال تحقیق پیرامون نفوذ احتمالی روسها بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

روسیه متهم است که با قصد تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در هک ایمیل‌های حزب دموکرات در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دست داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG