لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

روسیه و اوکراین هم مدعی رئیس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ شدند


آقای منافورت از دو روز پیش در بازداشت خانگی است.
آقای منافورت از دو روز پیش در بازداشت خانگی است.

اوکراين و روسيه هر دو از ايالات متحده می خواهند تحقيقات بيشتر و دقيق تری در زمينه فعاليت های پل منافورت، وکيل آمريکايی، لابی و مشاور سياسی انجام گيرد. او از دو روز پیش در بازداشت خانگی است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، پل منافورت از چهره های مطرح انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئيس جمهوری به تازگی با اتهامات بزرگی از قبيل پولشويی و تخلفات ديگری در آمريکا رو به روست. با رو شدن اين پرونده، طرف های ذيفنع ديگری، چون اوکراين و حتی روسيه از ايالات متحده خواسته اند کنکاش بيشتری در پيشينه او به عمل آورد.

دولت اوکراين مدعيست آقای منافورت، وکيل جمهوريخواه آمريکايی، لابی و مشاور سياسی در سال ۲۰۱۴ در گرماگرم اعتراضات ضد دولتی کی يف، با لابی گری برای يک حزب طرفدار روسيه در اوکراين به فرار ويکتور يانوکويچ، رئيس جمهوری وقت اوکراين به روسيه نقشی تعيين کننده ايفا کرد.

از سوی ديگر سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه نيز روز سه شنبه، گفت آمريکا به جای سرزنش کردن روسيه بخاطر دخالت در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۶ بايد به دنبال پيگيری پروندۀ مانفورت در اوکراين باشد. در حاليکه يک مقام اوکراينی در مصاحبه با صدای آمريکا گفته، آمريکا بايد از روسيه بخواهد برای تحقيق در مورد پال مانفورت، اجازه دهد از ويکتور يانوکويچ سئوال شود.

سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه در این مورد گفت: با تهمت های بی جا و بی اساس نمی توان آب تطهير روی کسانی ريخت که باعث بوجود آمدن اين وضع شدند و حالا نمی دانند چطور از آن بيرون بیایند. حالا ديگر پای اوکراين وسط آمده و آنها هم حال شايد بايد توضيح بدهند که در مبارزات انتخاباتی آمريکا چه کارهايی کرده اند.

ويکتور يانوکويچ، در سال ۲۰۱۴ اندکی پيش از انضمام کريمه به روسيه به مسکو گريخت.

او از سوی دولت اوکراين به ارتکاب جرائم بزرگ، چون سوء استفاده های مالی هنگفت، دزدی، اخاذی و کشتار دسته جمعی متهم شده و تحت تعقيب است.

يکی از دستياران نزديک پترو پروشنکو، رئيس جمهوری کنونی اوکراين در مصاحبه با بخش اوکراين در صدای آمريکا گفته ايالات متحده در مورد پا منفورت بايد با يانوکوويچ صحبت کند.

ديميتری شيمکوف، دستيار ارشد پترو پروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين گفت: يانوکوويچ سردستۀ طرفدرارن تشکيل اليگارشی و سر دستۀ فساد عمومی در دستگاه دولت اوکراين بود. در دوران حکومت او از ۲۰۱۲ تا انقلاب ۲۰۱۴ از صنايع مختلف پول های زيادی گرفته می شد.

شيمکوف می گويد با تحقيق در مورد سرمايه های مانفورت در اوکراين ممکن است مشخص شود که روسيه تا چه اندازه در انتخبات رياست جمهوری ۲۰۱۶ آمريکا دست داشته.

او می گوید گرچه از همين حالا هم معلوم شده که کرملين از شبکه های اجتماعی و رسانه های انگليسی زبان برای تغییر افکار عمومی آمريکا به نفع دونالد ترامپ ، تلاش کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا هرگونه ارتباط به روسیه را رد می کند و درباره اعترافات یکی از اعضای ستادش گفته او ارتباطی با ستاد نداشته و نیروی داوطلب بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG