لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

سیاست خارجی دونالد ترامپ بر چه اساسی خواهد بود؟


رسانه ها می گویند که سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا مشخص نیست چرا که او چیز زیادی درباره جهان نگفته است و پوشش ضعیف خبری درباره سیاست خارجی کاندیداها در این انتخابات مزید بر علت شده و مجال چندانی برای پرداختن به آن از سوی نامزدها را فراهم نیاورد.

نشریه «آمریکن کانزرواتیو» می نویسد آنچه که می دانیم این است که ترامپ دور خود را با افرادی محافظه کار و قدرت طلب پر کرده و برخی از همین افراد را برای پست های مهم کابینه در نظر گرفته است. این نشریه می گوید با وجود نام هایی چون جولیانی، گینگریچ، فلین، و بولتون می توانیم انتظار داشته باشیم که رفتار با ایران آسان نخواهد بود.

نیویورک تایمز می نویسد دونالد ترامپ چه به وعده های انتخاباتی اش در ترک تعهد آمریکا به اتحادهای امنیتی بین المللی مانند ناتو عمل کند و چه نکند، پیروزی او کشورهای جهان را وادار به آماده شدن برای روزی می کند که دیگر نتوانند روی آمریکا حساب کنند.

به نوشته نیویورک تایمز این وضع خطری را خلق می کند که بیش از تکیه بر سخنان اغلب متناقض او، بر دشواری پیش بینی عمل او و یا واکنش دیگر کشورها به آن مبتنی است.

این عدم اطمینان بر متحدانی فشار می آورد که حتی قبل از انتخاب ترامپ خود را در موقعیتی در مقابل جهانی می دیدند که در آستانه از دست دادن یکی از ستون های اصلی خود است.

نیویورک تایمز می گوید انتخاب ترامپ در زمانی است که قدرت های نوظهور در مقابل نظم مورد نظر آمریکا مقاومت می کنند: چین در آسیا، ایران در خاورمیانه، و روسیه ولادیمیر پوتین در اروپا؛ این قدرت ها به آزمایش حد و حدود خود ترغیب خواهند شد.

نشریه بیزنس اینسایدر می گوید دونالد ترامپ وعده داده تا توافق اتمی با ایران را در روز اول رئیس جمهوری خود پاره کند و آن را «یکی از بدترین توافق هایی خوانده که در عمرش دیده است.»

او در مجمع ملی جمهوریخواهان در کلیولند گفت: «ایران بزرگترین حامی تروریسم، اینک به ۱۵۰ میلیارد پول نقد آزاد شده از سوی آمریکا و همچنین ۴۰۰ میلیون دلار پول باج دسترسی دارد و توافق اتمی این کشور حامی تروریسم افراطی اسلامی را در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار داده است.»

او گفت «سیاست خارجی اوباما-کلینتون داعش را آزاد کرده، خاورمیانه را بی ثبات کرده، و ایران را در موقعیتی برتر در منطقه ساخته است.»

دونالد ترامپ گفته داعش را نابود می کند، جلوی ورود مسلمانان به آمریکا از کشورهای تروریستی را می گیرد، ولادیمیر پوتین را رهبری بهتر در مقایسه با اوباما خوانده، از اسرائیل حمایت کرده و گفته به حل مناقشات اسرائیل و فلسطینی ها کمک خواهد کرد.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG