لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

ویژگی های مایکل فلین، انتخاب امنیتی ترامپ


مقاله ای از متیو روزنبرگ، مارک مازتی و اریک اشمیت در نیویورک تایمز

چند روز پس از حمله شبه نظامیان اسلامگرا به کنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی، ژنرال مایکل فلین، مدیر وقت آژانس اطلاعات وزارت دفاع آمریکا، از زیر دستان اش خواسته بود درباره نقش ایران در این حمله تحقیق کرده و مدارکی بیابند. اما ایران با شبه نظامیان سنی که به مقر دیپلماتیک آمریکا در لیبی حمله کردند اتحادی نداشت. تئوری فلین هفته ها این بود که حمله بنغازی در سال ۲۰۱۲ با حمایت یک دولت خارجی انجام گرفته است.

ناظران عملکرد ژنرال فلین در پنتاگون، مشاور منتخب امنیت ملی دونالد ترامپ، او را فردی توصیف می کنند که فرماندهان مافوق و افراد زیر دست خود را با خلق و خوی تند، کوتاه نیامدن در مخالفت ها، و نگاه توطئه وار به جهان ناخشنود می کند.

برخورد منفعلانه دولت اوباما در مقابله با تهدیدهای جهانی از تروریسم افراطی سنی تا ایران موجب تشدید عصبانیت ژنرال فلین شده بود.

ژنرال فلین همچنین اعتقاد داشت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا از موضع بیطرفی خارج شده و به پیشبرد دستور کار کاخ سفید تمایل پیدا کرده است.

به باور فلین سی آی ای اسناد متعددی را هنگام دستگیری اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه تروریستس القاعده، در پاکستان پیدا کرده بود که از انتشار آن ها امتناع می کرد زیرا روایت مورد نظر کاخ سفید مبنی بر تضعیف القاعده را زیر سوال می برد.

نحوه برخورد با گروه های سنی افراطی از موارد اختلاف نظر جدی ژنرال فلین با دولت اوباما بوده است.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG