لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ کیست؟


ژنرال بازنشسته مایکل فلین که از سوی دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا انتخاب شده، زمانی که در ارتش خدمت می کرد به عنوان یک فرد حرفه ای در امور اطلاعاتی و همچنین صراحت لهجه معروف بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آنچه که فلین را در سال ۲۰۱۴ از ارتش جدا کرد انتقاد علنی او از سیاست های امنیت ملی کاخ سفید و پنتاگون از جمله در مقابل داعش و مسائل جهانی دیگر بود.

فلین در اظهارات اخیرش از جمله در سخنان آتشینی که در مجمع ملی جمهوریخواهان ایراد کرد، بر لزوم شدت عمل نظامی آمریکا در مقابل تهدید داعش تاکید کرده و همچنین گفته که واشنگتن باید با مسکو همکاری نزدیکتری داشته باشد. او همچنین طرفدار نظریه مذاکره دوباره درباره توافق اتمی ایران است.

آسوشیتدپرس می گوید گرایش فلین به روسیه و مخالفت تمام قدش در مقابل اسلام افراطی برخی کارشناسان امنیت ملی آمریکا را نگران کرده است. او نظر مخالفانش مبنی بر همکاری در تبلیغات دولتی روسیه را رد کرده است.

او همچنین پیشتر در ماه ژوئن در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان درباره خطرات گروه های اسلامگرا هشدار داد و گفت، آمریکا باید اسلام افراطی را بی اعتبار کند، اما «در حال حاضر این اجازه را نداریم.»

آقای فلین در مقاله ای که در ماه ژوئیه در نشریه نیویورک پست نوشت، دولت اوباما را به شکست در تعیین استراتژی مقابله با داعش متهم کرد. وی در ماه اوت در سخنانی که در دالاس ایراد کرد گفت که اسلام «یک ایدئولوژی سیاسی است که پشت مذهب مخفی شده است.» فلین خواستار استرداد فتح الله گولن چهره مذهبی اپوزیسیون ترکیه به این کشور شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که تجربه نظامی فلین او را به گزینه مناسبی برای پنتاگون تبدیل می کرد و بدون تایید کنگره واجد شرایط تصدی این پست نمی شود اما قانون فدرال می گوید که یک فرد تا هفت سال پس از توقف خدمت نمی تواند وزیر دفاع کشور شود و فلین با زمانی که مدیر آژانس اطلاعات امنیتی در پنتاگون بود، تنها دو سال فاصله دارد.

حال فلین به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا به تایید سنا نیاز ندارد.

مایکل فلین ۵۸ ساله و اهل ایالت رود آیلند است. او در دانشگاه ایالتی در رشته مدیریت تحصیل کرده و وارد ارتش شد و در طول خدمت در ارتش در چند سمت اطلاعاتی از جمله مدیر بخش اطلاعات و امنیت ستاد مشترک، و مامور ارشد امنیتی برای نیروهای نظامی ائتلاف در افغانستان فعالیت کرده است.

مایکل فلین در آوریل ۲۰۱۴ و پس از اعلام کناره گیری از مدیریت آژانس اطلاعات امنیتی در پنتاگون گفت که مجبور به چنین کاری شده زیرا با رویکرد دولت اوباما به مقابله با افراطی گرایی مخالف بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG