لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

هشدار آمریکا درباره «خطرات زیست‌‌محیطی» انتقال غیرقانونی نفت ایران به مالزی


برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی آمریکا
برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره خطرات زیست محیطی ناشی از انتقال غیرقانونی نفت ایران به مالزی هشدار داد. این در حالی است که ایالات متحده بر مقابله با تأمین مالی گروه‌های شبه‌نظامی از جنوب شرق آسیا تمرکز کرده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت که یکی از راه‌های اصلی جذب پول توسط جمهوری اسلامی، از طریق فروش غیرقانونی نفت به خریداران در شرق آسیا بوده است.

نلسون افزود: «بسیاری از این محموله‌ها از آب‌های اطراف مالزی عبور می‌کنند و بر روی کشتی‌هایی با هویت مشکوک بارگیری می‌شوند که ممکن است خطرات زیست‌ محیطی و ایمنی بزرگی را نیز برای منطقه به همراه داشته باشد.»

نلسون ضمن ابراز نگرانی درباره انتقال نفت «کشتی به کشتی» در آبهای منطقه، گفت که چنین معامله‌هایی ممکن است با حادثه یا نشت نفت در سواحل مالزی همراه باشد.

به گفته این مقام آمریکایی، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین شاهد افزایش تلاش‌های جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن از جمله حماس برای جمع‌‌آوری و انتقال پول در جنوب شرقی آسیا بوده است.

او از همه افرادی که مایل به حمایت از کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه هستند، خواست به سازمان‌های خیریه معتبر کمک کنند و مطمئن باشند که این کمک‌ها به مسیرهای دیگری هدایت نمی‌شود.

برایان نلسون و نیل مک براید، مشاور کل خزانه‌داری آمریکا، این هفته در سفری به سنگاپور و مالزی برای پیشبرد مقابله با تامین مالی و درآمدزایی توسط جمهوری اسلامی و گروه‌های وابسته به آن تلاش می‌کنند.

اما سیف الدین نسوتیون اسماعیل، وزیر کشور مالزی، می‌گوید که او در جلسه روز پنجشنبه موضع مالزی درباره تحریم‌ها را به برایان نلسون منتقل کرده است. او در ادامه افزود که مالزی از تحریم‌های سازمان ملل تبعیت می‌کند، اما تحریم‌های اعمال شده یکجانبه را به رسمیت نمی‌شناسد.

وزیر کشور مالزی گفت که این کشور تحقیقاتی علیه سازمانی مشکوک به ارتباط با فلسطینی‌ها را آغاز کرده است، ولی اشاره‌ای به نام این سازمان نکرد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG