لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

یک مقام آمریکایی: جمهوری اسلامی نفت را با کمک «نهادهای مستقر در مالزی» جابه‌جا می‌کند


آرشیو
آرشیو

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که جمهوری اسلامی برای انتقال نفت خود به نهادهای ارائه‌کننده خدمات مستقر در مالزی متکی است. به گفته او، این نفت پس از انتقال به نزدیکی سنگاپور در سراسر منطقه پخش می‌شود.

این مقام آمریکایی روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت در جریان یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در تلاش است تا از تبدیل شدن مالزی به حوزه‌ای که گروه حماس قادر به جمع‌آوری پول و انتقال آن باشد، جلوگیری کند.

او در ادامه افزود: «ما نگران ظرفیت حماس برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در منطقه، از جمله در مالزی هستیم، بنابراین می‌خواهیم در مورد این نگرانی‌ها گفت‌وگو کنیم.»

این مقام آمریکایی افزایش تلاش‌های جمهوری اسلامی و گروه‌های وابسته به آن برای جمع‌آوری پول در منطقه که در برخی از موارد از طریق سازمان‌های خیریه صورت می‌گیرد را «نگران‌کننده» توصیف کرد.

او بدون اشاره به سازمان خیریه خاصی گفت: «این وحشتناک است که آنها می‌خواهند از پول‌هایی که برای کمک به فلسطینی‌ها جمع‌آوری می‌شود، سوءاستفاده کنند و آن را برای فعالیت‌های خشونت‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده به کار گیرند.»

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، و نیل مک‌براید، مشاور کل خزانه‌داری، از دوشنبه تا پنجشنبه در سنگاپور و مالزی هستند.

بنا بر اعلام این وزارت‌خانه، سفر آنها به منظور پیشبرد مقابله با تأمین مالی و درآمدزایی جمهوری اسلامی و وابستگان آن انجام می‌شود.

مقامات آمریکایی در جریان این سفر بصورت مشخص درباره انتقال نفت جمهوری اسلامی و ارائه‌دهندگان خدمات به این کشور، با مقامات مالزی گفت‌وگو می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در آذر سال گذشته تحریم‌هایی را علیه چهار شرکت مستقر در مالزی به اتهام حمایت از تولید پهپادهای جمهوری اسلامی وضع کرد.

به گفته این‌ مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌ها و کنترل صادراتی علیه روسیه در حال پیشرفت است. او افزود که تعیین سقف قیمت نفت روسیه باعث کاهش درآمد مسکو، و همچنین ثبات بازارهای جهانی انرژی می‌شود.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG