لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

فعالیت‌های جمهوری اسلامی در «تامین مالی تروریسم» از طریق رمزارزها زیر ذره‌بین؛ نامه دو سناتور آمریکایی به دولت بایدن


آرشیو
آرشیو

دو سناتور آمریکایی، الیزابت وارن و انگس کینگ، در نامه‌ای به مقامات ارشد دولت خواستار بررسی عمیق‌تر فعالیت‌های ایران در زمینه رمزارزها شده‌اند. آنها نگرانند که ایران از این ارزها برای «پولشویی، تامین مالی تروریسم و دور زدن تحریم‌ها» استفاده کند.

وارن و کینگ از وزرای خزانه‌داری و دفاع و همچنین مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواسته‌اند تا مشخص کنند که ایران از سال ۲۰۲۱ تاکنون چه مقدار از طریق تولید رمزارز درآمد کسب کرده است.

آنها همچنین خواستار جزئیات مربوط به نحوه استفاده ایران از این پول برای فعالیت‌های نظامی یا حمایت از گروه‌های تروریستی هستند.

این دو سناتور می‌گویند که ایران از رمزارزها برای دور زدن تحریم‌های بخش انرژی استفاده می‌کند و به جای صادرات نفت، به استخراج رمزارز روی آورده که فعالیتی انرژی‌بر است.

آنها تخمین می‌زنند که ایران در سال ۲۰۲۱ یکی از هشت کشور برتر در زمینه تولید رمزارز بوده و 7 درصد از بیت‌کوین‌های جهان را استخراج کرده است.

به گفته وارن و کینگ، ایران از سال ۲۰۱۹ که صنعت رمزارز را قانونی کرد، میلیون‌ها دلار از طریق استخراج رمزارز به دست آورده است.

آنها می‌گویند که این پول به ایران کمک می‌کند تا کالاهای مورد نیاز را وارد کند، پول را در داخل و خارج از کشور جابجا کند و گروه‌هایی مانند حماس را تامین مالی کند.

این سناتورها با اشاره به حمله مرگبار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به پایگاه آمریکایی در اردن که منجر به کشته شدن سه نیروی آمریکایی شد، می‌گویند که فعالیت‌های ایران امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند.

آنها همچنین به صرافی نوبیتکس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در ایران، اشاره می‌کنند که در وب‌سایت خود به کاربران آموزش می‌دهد که چگونه تحریم‌ها را دور بزنند.

در این نامه آمده است که بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، در طول چهار سال گذشته ۸ میلیارد دلار تراکنش رمزارزی برای ایران انجام داده که بیشتر آن از طریق صرافی نوبیتکس بوده است.

همچنین گفته می‌شود که وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال بررسی ۱۶۵ میلیون دلار تراکنش رمزارزی مرتبط با حماس در سه سال گذشته است. حماس سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار از ایران دریافت می‌کند.

وارن و کینگ همچنین خواستار پاسخ به این سوالات شده‌اند:

چه مقدار از درآمد رمزارزها توسط دولت ایران یا بازیگران وابسته به آن جمع‌آوری می‌شود؟

دولت آمریکا تخمین می‌زند که ایران سالانه چه مقدار از طریق رمزارز پولشویی می‌کند؟

برای مقابله با تهدیدات ناشی از اتکای ایران به رمزارزها چه اقداماتی انجام می‌شود؟

نامه وارن و کینگ نشان‌دهنده نگرانی فزاینده مقامات آمریکایی از استفاده ایران از رمزارزها برای فعالیت‌های غیرقانونی است. آنها خواستار اقدام قاطع دولت برای مقابله با این تهدید هستند.

XS
SM
MD
LG