لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

نگاهی به محتوای ایمیل های هک شده رئیس ستاد انتخاباتی کلینتون


انتشار ایمیل های هک شده به شکل بسته های روزانه توسط سایت افشاگر ویکی لیکس در هفته گذشته، مراودات حلقه داخلی کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون در دوره ای را فاش کرده است که منجر به اعلام تمایل او به رقابت در انتخابات در سال ۲۰۱۵ و همچنین انتخابات درون حزبی دمکرت ها شد.

هزاران ایمیل در این میان مربوط به جان پودستا رئیس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر آمریکا است.

مقامات امنیتی آمریکایی دولت روسیه را مسئول این افشاگری می دانند و می گویند هدف از آن تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا است. روسیه هرگونه دخالت در این کار را رد می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ایمیل های پودستا را به شکل زیر دسته بندی کرده است:

سخنرانی های وال استریت

کمپین دموکرات ها سال گذشته از بیل کلینتون خواست سخنرانی در نشست سرمایه گذاری وال استریت را لغو کند، تا این امر در آستانه اعلام ورود همسر او، هیلاری، به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، شائبه نزدیک بودن او با وال استریت را ایجاد نکند.

دستیاران کلینتون می نویسند که هیلاری مایل نبود شوهرش سخنرانی اش را لغو کند اما در نهایت متقاعد شد.

سخنرانی کلینتون ها در ازای پول همواره در طول کمپین انتخابات مسئله ای برای آن بوده بویژه سخنرانی هیلاری کلینتون برای شرکت های خصوصی وال استریت.

انتخابات درون حزبی

کمپین کلینتون سعی کرد انتخابات مقدماتی ایالت ایلینوی را به تعویق بیاندازد و گفت رای گیری که پس از سه شنبه بزرگ باشد فرصت را به ضرر کاندیدای جمهوری خواه تغییر می دهد. کمپین دمکرات ها همچنین تاکید کرد که کلینتون و شوهرش این «لطف دوستانشان» را فراموش نخواهند کرد.

در این ایمیل رابی موک مدیر کمپین به پودستا می نویسد دولت اوباما باید از روابطشان در این ایالت خانگی استفاده کنند تا رای گیری اولیه در ایلینوی را به دست کم یک ماه بعد موکول کنند. این تلاش ها در نهایت بی نتیجه بود.

ایمیل های خصوصی

با مطرح شدن مسئله استفاده هیلاری کلینتون از سرور خصوصی ایمیل، یکی از مشاوران ارشد او پیشنهاد کرد که تمامی ایمیل های مربوط به دوره خدمت در وزارت خارجه را منتشر کند.

این ایمیل در چهارم مارس ۲۰۱۵ فرستاده شده است. در همان روز آسوشیتدپرس اولین بار از استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی در منزلش در نیویورک خبر داده بود. چند ساعت بعد، جمهوریخواهان کمیته رسیدگی به درگیری های بنغازی در لیبی، خواستار انتشار ایمیل های کلینتون مربوط به این واقعه در سال ۲۰۱۲ شدند.

علیرغم درگیری داخلی در حزب دموکرات و نزدیکان کلینتون در کمپین درباره نحوه پاسخگویی درباره وقایع مرگبار بنغازی، ماجرا برای یک سال کش پیدا کرد و در نهایت مطرح شد.

نحوه پاسخگویی

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون در جدی گرفتن مناقشه ایمیل های او کند عمل کرد، با این تصور که بعد از یک هفته دیگر داغ نیست.

دو روز پس از گزارش آسوشیتدپرس، مشاوران خانم کلینتون درباره نحوه پاسخگویی به این موضوع، استراتژی می چیدند.

نیک مریل سخنگوی کمپین امیدوارانه گفت که مسئله به زودی از داغی می افتد. چنین نشد و همین مسئله به یکی از دستاویزهای اصلی منتقدان او بدل شد.

تجارت های بیل کلینتون

نزدیکان هیلاری کلینتون نگران تاثیر مراودات و معاملات بازرگانی بیل کلینتون و تاثیر آن بر کمپین انتخاباتی هیلاری بوده اند.

ایمیل ها همچنین از تنش در بنیاد کلینتون در زمان تصدی هیلاری بر وزارت خارجه خبر می دهند. ایمیل ها حاکی است که لارا گراهام، مسئول عملیاتی بنیاد خیریه کلینتون، تهدید کرده که از شدت استرس و فشار کم مانده خودکشی کند.

پیام هایی که میان پودستا، چلسی کلینتون و داگ بند، دستیار سابق بیل کلینتون رد و بدل شده از تنش های داخلی در این بنیاد خبر می دهد و به نظر می رسد که در ترک آقای بند از این نهاد نقش عمده داشته است.

پس از آن که چلسی درباره داگ بند و شرکت مشاوره او ابراز نگرانی کرد، بند نوشت رفتار چلسی «مثل بچه لوس و ننری است که غیر از ایجاد مسائلی برای توجیه کارهای خود کار دیگری ندارد چرا که به گفته خودش به دلیل تمرکز نداشتن در زندگی، هنوز راه خودش را پیدا نکرده است.»

در دسامبر ۲۰۱۱ لارا گراهام در تماس با بند از میزان بالای استرس از سوی بیل و چلسی کلینتون شکایت کرده و گفت به خودکشی فکر می کند.

بند در یکی از ایمیل ها نوشته که گراهام در حالی که در جایی نزدیک به آب اتومبیل خود را پارک کرده و پایش را روی گاز گذاشته بود تا خود را به آب پرتاب کند به او تلفن کرده و وی او را منصرف کرده و از خواسته بود تا به خودش صدمه نزند.

سیاست تجاری

طبق ایمیل های انتشار یافته، هیلاری کلینتون در جمعی خصوصی در میان صاحبان بانک ها در ماه اکتبر گفت که از سیاست باز و مرزهای باز حمایت می کند و گفت وال استریت در بهترین موقعیت برای کمک به او در اصلاح بخش مالی آمریکا است.

کلینتون از انتشار متن سخنرانی هایش در میان شرکت های خصوصی خودداری کرده است.

در یکی از ایمیل ها آمده که او در گفت و گو با یک بانک برزیلی در سال ۲۰۱۳ گفته که «رویایش یک بازار مشترک در نیمکره زمین، با تجارت باز و مرزهای باز» است. کلینتون طی سال ۲۰۱۶ برعکس این نظر را داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG