لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

یک‌روز بعد از تحریم جدید مربوط به سپاه؛ سخنگوی وزارت خارجه ایران از تحریم‌های تازه آمریکا انتقاد کرد


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به تازه‌ترین تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران که یک فرد و چهار شرکت مرتبط با سپاه پاسداران را هدف قرار داده واکنش نشان داد و آن را «نشانه دیگری از سوءنیت دولت آمریکا» دانست.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه یک شخص حقیقی و چهار شرکت ایرانی را به دلیل تدارک اقلام ممنوعه برای سپاه پاسداران و صنایع شیمیایی پارچین در فهرست تحریم قرار داد. در بیانیه خزانه‌داری آمریکا آمده این فرد از طریق چهار شرکت خود برای بخش جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه و همچنین شرکت صنایع شیمیائی پارچین که وابسته به سازمان صنایع دفاع است، لوازم مربوط به تولید موشک بالستیک تهیه می‌کرد.

سعید خطیب زاده، روز پنجشنبه در ارتباط با این اقدام تازه آمریکا گفت واشنگتن به رغم ادعایش مبنی بر تصمیم برای احیای برجام، به تعهدات خود پایبند نیست.

این در حالی است که مدیر ارتباطات کاخ سفید روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت تحریم‌هایی که وزارت خزانه‌داری روز چهارشنبه بر یک فرد و چند نهاد ایرانی اعمال کرده است به مذاکرات مربوط به احیای توافق هسته‌ای با ایران ارتباطی ندارد.


به گفته خطیب‌زاده اقدام آمریکا نقض تعهدات این کشور در توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بوده است.

ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را دنبال می‌کنند تا برجام را احیا کنند.

آمریکا در دولت ترامپ از برجام خارج شد اما جو بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود در برجام باز گردد، او نیز آمریکا را به برجام باز می‌گرداند. تهران اصرار دارد تا آمریکا سپاه پاسداران را از فهرست گروه های تروریستی خارج نکند، توافقی در کار نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG