لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

تماس وزیران خارجه آمریکا و اوکراین؛ مرتکبان قساوت‌های جاری در اوکراین را پاسخگو می‌‌دانیم


آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین (آرشیو)
آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین (آرشیو)

آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزیران خارجه آمریکا و اوکراین، روز جمعه طی تماسی آخرین تحولات تهاجم روسیه به اوکراین و نیز نشست اخیرشان در ورشو، پایتخت لهستان، را به بحث گذاشتند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، آقای بلینکن در این تماس بر ارائه حمایت‌های لازم به اوکراین در برابر تهاجم «بی‌دلیل، توجیه‌ناپذیر، و بی‌رحمانه» روسیه تاکید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تمجید از تعهد اوکراین به مشارکت در دیپلماسی افزود آمریکا، متحدان و شرکایش به پاسخگو کردن مرتکبان قساوت‌های جاری در اوکراین ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه اوکراین نیز با انتشار توییتی در این باره گفت تقویت اقتصادی و نظامی اوکراین جهت مقابله موثر این کشور در برابر حملات بیشتر روسیه از محورهای این گفت‌وگو بوده است. آقای کولبا ضمن قدردانی از حمایت‌های ایالات متحده، از وارد شدن ضربه‌های بیشتری به اقتصاد، نظام مالی، و تجارت روسیه خبر داده است.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، از کمک نقدی ۵۰۰ میلیون دلاری ایالات متحده به اوکراین خبر داد.

بدین‌ترتیب مجموع کمک‌های ارائه شده به اوکراین توسط آمریکا از آغاز به کار دولت بایدن تاکنون به بیش از دو و نیم میلیارد دلار رسیده است.

XS
SM
MD
LG