لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

تلاش برای تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل؛ سربازان روسی از اطراف کی‌یف عقب رانده شدند


ماریوپل.
ماریوپل.

با ادامه محاصره شهر ماریوپل توسط نیروهای روسیه و در حالی که ده‌ها هزار نفر در این شهر گرفتار شده‌اند و به نیازهای اولیه دسترسی ندارند، صلیب سرخ اعلام کرد روز شنبه بار دیگر به تلاش برای تخلیه غیرنظامیان از این شهر که «شرایط آن آخرالزمانی است» ادامه خواهد داد.

صلیب سرخ می‌گوید ساکنان شهر محاصره شده ماریوپل به آب، غذا و سایر نیازهای اولیه دسترسی ندارند. بر اساس برآوردهای اولیه مقام‌های اوکراینی، بمباران‌ شهر ماریوپول توسط روسیه دست‌کم ١٠ میلیارد دلار به زیرساخت‌های این کشور خسارت وارد کرده است.

در همین حال، رویترز می‌گوید نیروهای روسیه در جنوب‌شرقی اوکراین خود را آماده حملات جدید می‌کنند، هر چند که نهادهای اطلاعاتی بریتانیا می‌گویند نیروهای اوکراین در اطراف پایتخت، کی‌یف، به عقب راندن قوای روس ادامه می‌دهند.

تحولات در اوکراین در حالی است که آمریکا می‌گوید به حمایت بی‌وقفه خود از اوکراین در برابر تهاجم روسیه که بیش از پنج هفته پیش آغاز شد ادامه می‌دهد.

روز گذشته، آنتونی بلینکن و دمیترو کولبا، وزرای خارجه آمریکا و اوکراین، طی تماسی آخرین تحولات تهاجم روسیه به اوکراین و نیز نشست اخیرشان در ورشو، پایتخت لهستان، را به بحث گذاشتند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، آقای بلینکن در این تماس بر ارائه حمایت‌های لازم به اوکراین در برابر تهاجم «بی‌دلیل، توجیه‌ناپذیر، و بی‌رحمانه» روسیه تاکید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تمجید از تعهد اوکراین به مشارکت در دیپلماسی افزود آمریکا، متحدان و شرکایش به پاسخگو کردن مرتکبان قساوت‌های جاری در اوکراین ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه اوکراین نیز با انتشار توییتی در این باره گفت تقویت اقتصادی و نظامی اوکراین جهت مقابله موثر این کشور در برابر حملات بیشتر روسیه از محورهای این گفت‌وگو بوده است. آقای کولبا ضمن قدردانی از حمایت‌های ایالات متحده، از وارد شدن ضربه‌های بیشتری به اقتصاد، نظام مالی، و تجارت روسیه خبر داده است.

XS
SM
MD
LG