لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

جنجال تازه رقبای جمهوریخواه انتخابات آمریکا بر سر حمایت از نامزد نهایی حزب


دونالد ترامپ (چپ)، تد کروز و جان کیسیک (راست) سه دواطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا
دونالد ترامپ (چپ)، تد کروز و جان کیسیک (راست) سه دواطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا

سه نامزد جمهوریخواه، تعهد خود را برای حمایت از نامزد نهایی این حزب شکستند و این ماجرای جدیدی را در صحنه انتخابات آمریکا به وجود آورده است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به رقابت‌های داوطلبان جمهویهخواه انتخاب ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و می‌نویسد، دونالد ترامپ میلیاردر متنفذ، سناتور تد کروز از ایالت تگزاس، و جان کسیک فرماندار ایالت اوهایو، حمایت قبلی خود را از هر کاندیدایی که در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در تابستان به عنوان نامزد نهایی حزب برای رقابت با کاندیدای حزب دموکرات معرفی شود، پس گرفته‌اند.

این اظهار نظر سه‌شنبه شب در گفت‌وگوهایی جداگانه با شبکه خبری سی.ان.ان عنوان شد و آشوب جدیدی به رقابت‌های پیشتر آشوب زده انتخابات مقدماتی اضافه کرد.

این سه نفر پیشتر در مناظره ای در سوم مارس گفته بودند از هر کس که کاندیدای نهایی حزب جمهوریخواه شود، حمایت خواهند کرد.

دونالد ترامپ در گفت‌وگوی شب گذشته خود در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین، ضمن انتقاد از کمیته ملی حزب جمهوریخواه و چهره‌های شاخص آن حزب، گفت "با من رفتار بسیار غیرمنصفانه صورت گرفته است ... من با فاصله‌ای زیاد پیشتاز هستم و با اختلاف چند میلیون رأی، تد کروز را شکست داده ام. حضور رای دهنده هایی که پیشتر رای نداده اند، دموکرات ها و مستقل هایی که می‌آیند و به من رای می‌دهند، این مشارکت در انتخابات جمهوریخواهان اتفاق نمی‌افتاد."

تد کروز در پاسخ به پرسش مجری سی.ان.ان، با اشاره به کشیده شدن پای همسر او توسط ترامپ به حملات انتخاباتی، گفت "من عادت ندارم از کسی که همسر و خانواده‌ام را مورد حمله قرار می‌دهد حمایت کنم ... بگذارید بگویم راه حل من برای این مساله چیست: دونالد نامزد حزب جمهوریخواه نخواهد بود."

انتشار یک آگهی انتخاباتی از تصویری نیمه برهنه از همسر آقای ترامپ در عکسی تبلیغاتی مربوط به دوره کار او به عنوان مدل، در آستانه انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در ایالت یوتا که رای دهنده‌ها را به دادن رأی به تد کروز تشویق می‌کرد، موجب جنجال و حملات ترامپ به همسر کروز شد.

در گردهم‌آیی‌های انتخاباتی شب گذشته در ایالت ویسکانسین، جان کسیک دیگر داوطلب نامزدی انتخابات نوامبر امسال از حزب جمهوریخواه نیز تاکید کرد که از ابتدا هم نباید حمایت خود را از هر کاندیدایی اعلام می‌کرد.

XS
SM
MD
LG