لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

ترامپ و کلینتون دو پیروز اصلی "سه شنبه بزرگ"؛ هر کدام در ۷ ایالت پیروز شدند


کلینتون و ترامپ، فاتحان سه شنبه بزرگ
کلینتون و ترامپ، فاتحان سه شنبه بزرگ

انتخابات درون حزبی ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه در چندین ایالت آمریکا برگزار شد، در این انتخابات که به "سه شنبه بزرگ" موسوم است، هیلاری کلینتون، در حزب دموکرات و دونالد ترامپ در حزب جمهوریخواه بیشترین پیروزی ها را داشتند.

دموکراتها

هیلاری کلینتون، که در ایالت های آلاباما، آرکانزاس، جرجیا، ماساچوست، تنسی، تگزاس، و ویرجینیا پیروز شده است، در اولین واکنش به این پیروزی، با کنایه زدن به دونالد ترامپ، نامزد پیشروی جمهوریخواهان گفت به جای دیوار ساختن، موانع را خراب خواهیم کرد و نرده بان هایی برای ایجاد فرصت و توانمند شدن خواهیم ساخت. او همچنین از اینکه باراک اوباما جایگزین قاضی اسکالیا را معرفی کند، حمایت کرد.

سناتور دمکرات، برنی سندرز
سناتور دمکرات، برنی سندرز

برنی سندرز که در "سه شنبه بزرگ" علاوه بر پیروزی در ایالت ورمونت، که نمایندگی آن را در سنا برعهده دارد، توانست در ایالتهای مینه سوتا، اوکلاهما و کلرادو نیز به پیروزی قاطعی برسد.

او در سخنرانی خود اعلام نکرد که از رقابت با هیلاری کلینتون کنار خواهد کشید.

سندرز در عوض در جمع هوادارانش گفت این کمپین فقط درباره انتخاب رئیس جمهوری نیست بلکه برای ایجاد تحول در آمریکا و تبدیل آن به کشوری است که پتانسیل تبدیل شدن به آن را دارد.

جمهوریخواهان

از دست کم یازده ایالتی که رقابت های جمهوریخواهان در آن برگزار شد، دونالد ترامپ در ایالت های ویرجینیا، آلاباما، آرکانزاس، جورجیا، ماساچوست، تنسی و ورمونت پیروز شد.

دونالد ترامپ، میلیونر جنجالی در سه شنبه بزرگ از حزب جمهوریخواه اول شد
دونالد ترامپ، میلیونر جنجالی در سه شنبه بزرگ از حزب جمهوریخواه اول شد

ترامپ در سخنرانی شامگاه سه شنبه در بین هواداران خود در فلوریدا، مارکو ربیو، یکی از رقیبان هم حزبی خود را "بازنده" خواند.

او همچنین گفت "من از هیلاری کیلنتون در خیلی از نظرسنجی‌ها جلوترم."

او گفت "تروریسم رادیکال اسلامی برای ما و دیگر کشور‌ها مثل آلمان دردسرساز است" و ما اجازه نخواهیم داد مردان جوان قوی که معلوم نیست چه کسانی هستند وارد کشور ما شوند. ما با پول کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در سوریه کمپی برای آن‌ها خواهیم ساخت." ترامپ همچنین گفت به خاطر او، حزب جمهوریخواه طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

تد کروز، رقیب هم حزبی دونالد ترامپ، توانست وی را در ایالت تگزاس که نمایندگی آن را در سنای آمریکا بر عهده دارد مغلوب کند، اما شگفتی بزرگتر برای کروز، پیروزی در ایالت اوکلاهما بود. او همچنین در رقابت درون حزبی ایالت آلاسکا نیز پیروز شد.

کروز پس از پیروزی در این دو ایالت، در بین هوادارانش در شهر استفورد در ایالت تگزاس، ضمن حمله به باراک اوباما تلویحا به رقیبان هم حزبی خود گفت برای اطمینان یافتن از اینکه دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه نشود، لازم است دیگر کاندیداها به نفع او کنار بکشند.

تد کروز، داوطلب جمهوریخواه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
تد کروز، داوطلب جمهوریخواه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

کروز همچنین از حامیان کاندیداهای هم حزبی خود خواست که آرای خود را به سبد آرای او بریزند.

کروز گفت ایستادن دیگر کاندیداها پشت سر او، تنها راه برای شکست دادن دونالد ترامپ است که به گفته او، حاضر نیست در صورت پیروزی، توافق اتمی با ایران را "پاره" کند.

به دنبال سخنرانی ترامپ و کروز که پیش از اعلام نتایج در مینه سوتا انجام شد، مشخص شد که مارکو ربیو، در این ایالت پیروز شده است.

این اولین برد سناتور روبیو در انتخابات درون حزبی به شمار می رود. او در ویرجینیا با اختلاف کمی نتیجه را به ترامپ واگذار کرد و دوم شد.

مارکو روبیو، در گفتگویی به شبکه سی ان ان گفت از رقابت ها، آن طور که سناتور تد کروز خواسته، کنار نمی کشد.

با این حساب، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون به تبدیل شدن به نامزد نهایی احزاب جمهوریخواه و دموکرات برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر نزدیک شده اند. اما نامزدی آنها هنوز در این مرحله قطعی نیست.

صدای آمریکا این انتخابات را در بلاگ زنده پوشش داده است.

XS
SM
MD
LG