لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

کمیته ویژه ترامپ را برای شهادت در مورد حمله سال ۲۰۲۱ به کنگره احضار کرد


کمیته ویژه کنگره آمریکا.
کمیته ویژه کنگره آمریکا.

کمیته ویژه کنگره آمریکا که در مورد حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا تحقیق می‌کند، روز پنجشنبه به اتفاق رای به احضار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا داد.

بر این اساس، دونالد ترامپ باید درباره نقش خود در تحریک خشونت‌ها و تلاش‌های چند هفته ای خود برای جبران شکست در انتخابات ریاست جمهوری پیش شهادت دهد.

بنی تامپسون، رئیس این کمیته با تاکید بر این که «ما باید از زبان دونالد ترامپ بشنویم» افزود: «ترامپ باید پاسخگوی اعمالش باشد... که بخشی از برنامه اش برای ماندن در قدرت بود.»

بنی تامپسون می گوید: «ما موظیم شهادت پرزیدنت ترامپ را به اطلاع عموم مردم آمریکا برسانیم.»

«لیز چینی» معاون رئیس کمیته و نماینده جمهوریخواه ایالت وایومینگ نیز می‌گوید این کمیته «باید شهادت بازیگر اصلی ششم ژانویه را بشنود.» وی در این باره افزود: دستیاران ترامپ از پاسخگویی در برابر سئوالات کمیته خودداری کرده و به قانون اساسی آمریکا مبنی بر سکوت متهمان در دادگاه ها استناد کرده اند.

بنا به گزارش ها، همگی اعضای ۹ نفره این کمیته از احضار دونالد ترامپ حمایت کردند، خواهان شهادت وی و ارائه اسنادی هستند که ممکن است مرتبط با تلاش های ترامپ برای ماندن در قدرت باشد. اما هنوز معلوم نیست آیا دونالد ترامپ با این کمیته همکاری خواهد کرد یا نه.

تیلر بودیچ، سخنگوی ترامپ در واکنش به این احضاریه در توییتر خود نوشت: رئیس جمهوری پیشین مرعوب «لفاظی های پوچ یا اقدامات غیرآمریکایی» کمیته نخواهد شد.

اما این کمیته در آخرین نشست علنی خود، بیش از یک و نیم میلیون صفحه اسناد و ارتباطات ریاست جمهوری ترامپ را از منابع مرتبط دریافت کرده که شامل جزییاتی از چگونگی تلاش ترامپ برای پیوستن به اعتراضات هوادارانش در کنگره و حتی پس از حمله آنان به درون تالار مجلس نمایندگان است.

XS
SM
MD
LG