لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

شاهزاده رضا پهلوی به صدای آمریکا: خواهان حمایت خارجی از مردم معترض ایران هستیم


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی می‌گوید از دنیا نخواسته‌ است از گروه یا شخص خاصی پشتیبانی کند، اما می‌خواهد جهان از حق مردم ایران برای تعیین سرنوشت خود در یک انتخابات آزاد، بدون موضع‌گیری خاص، حمایت کند.

شاهزاده رضا پهلوی روز پنج‌شنبه ۲۸ مهر در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا که حد و مرز کمک‌ها و حمایت‌های خارجی کجا است که به دخالت‌های خارجی در امور ایران ربط پیدا نکند، گفت: «زمانی که جنبش سبز در ایران در اعتراض به تقلب در انتخابات به حرکت افتاد، شعاری که مردم می‌دادند، یکی‌اش این بود که می‌گفتند "اوباما اوباما، یا با اونا یا با ما"؛ یعنی چه؟ یعنی ما نمی‌خواهیم شما دخالت کنید یا موضع بگیرید؟ خیلی واضح است! امروز که مردم "مرگ بر دیکتاتور" و خیلی چیزهای دیگر را می‌گویند، برای خودشان که نمی‌گویند، برای مصرف بین‌المللی هم می‌گویند.»

او با اشاره به این که مردم به صدای آمریکا و تمام رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور ویدئو می‌فرستند تا در کشورهایی که هستند صدایشان باشند، اضافه کرد: «ویدئو می‌فرستند که فلان نماینده کنگره یا فلان نخست‌وزیر در کانادا یا به هر حال فلان نماینده پارلمان اروپا موضع مشخص‌تری بگیرد در حمایت از خواست مردم ایران که خواستشان آزادی است، حاکمیت است، تصمیم‌گیری برای خودشان است. نه این که کشوری خارجی بیاید و دولتی جانشین تعیین کند یا این اقدامات که هرگز خواسته مردم ایران نبوده و نیست و نه انتظار ما از دنیا این است که این جور فکر بکند. این را کاملا مشخص و واضح گفته‌ایم.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «کسانی که سعی می‌کنند این تخم لق را برای ایجاد تردید در اذهان همگان ایجاد کنند، که وای وای این را بهش می‌گویند دخالت خارجی؛ نه! دخالت نیست. شما اگر فشار روی دولت آپارتاید نمی‌گذاشتید آقای ماندلا هفت کفن پوسانده بود در زندان. اگر در ونزوئلا حمایت نشود از خواست مردم وقتی یکی از مقاماتشان قانون کشور را زیر پا می‌گذارند، مردم ونزوئلا نگفتند که ما می‌ترسیم بگویند دخالت شده در امور داخلی‌مان. خب ایران هم مستثنی نیست.»

او با بیان این که این را باید از جوانان ایران پرسید، گفت: «اگر مهسا الان زنده بود چه می‌گفت؟ اگر ندا آقاسلطان الان زنده بود چه می‌گفت؟ و خیلی‌های دیگر. برای این نرفتند آن جا که بگویند امروز خامنه‌ای برود و جایش مجتبی بیاید. برای این می‌گویند که این رژیم کلا باید برود. رژیم دارد سعی می‌کند که بگوید نه این مسائل مربوط به خودمان است.»

به گفته او، امروز جوانان در ایران «اعتراضشان به دنیا این است که چرا حمایت نمی‌کنید؟ دیگر بیش از این چه می‌خواهید از ما که با دست خالی داریم جان می‌دهیم از صبح تا شب؟ گلوله توی مخ بچه‌هایمان می‌زنند، فقط به خاطر این که خواسته‌شان آزادی است»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به «تجاوز و تعرض» جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر علاوه بر «سرکوب مردم خودش»، تأکید کرد: «پس تردید ایجاد نکنیم در اذهان خودمان. ما به هیچ عنوانی استقلال و آزادی واقعی‌مان را در گرو هیچ سیاستی نخواهیم گذاشت، ولی مبنای همکاری‌مان و خواستمان و به خصوص در این مراحل حساس فرق آنهایی که امروز به ما کمک کردند، با آنهایی که با ما پشت کردند را خواهیم دانست.»

شاهزاده رضا پهلوی گفت که «جهانیان» باید به جای نگرانی از این که «بهشان اتهام دخالت زده شود»، این حساب را بکنند که «دخالت در حفظ حقوق بشر امری واجب است، وگرنه دادگاه بین‌المللی کیفری اصلا به وجود نمی‌آمد. حق بشر وقتی که کاملا ساقط می‌شود و دستش بسته است، در کشورهایی که به این اندازه درش حکومت توحش هست، بدون یک نوع مداخله خارجی امکان‌ناپذیر است. نمی‌گویم لشکرکشی، ولی اگر می‌خواهید، یک راه پر کردن این صندوق‌ها را پیدا بکنید، شاید راهش این باشد که تمام آن پول‌های پول‌شویی شده‌ای که نمایندگان و آقازاده‌های رژیم در خیلی از کشورها از جمله کانادا دارند، آنها را فریز کنید و به جایش بدهید به کارگران گرسنه ایران که بتوانند با خیال راحت‌تر اعتصاب بکنند. چرا که نه! این می‌تواند یک راهش باشد.»

او اضافه کرد: «ما به همان اندازه که از خودمان انتظار عمل داریم، از دنیا هم داریم. ما که به دنیا نگفتیم بیایید برای ما حکومت تعیین کنید. ما از دنیا نخواستیم بیاید از یک گروه خاص یا حزب خاص یا شخص خاص پشتیبانی بکند. ما فقط به دنیا می‌گوییم مردم ایران حق دارند توسط نمایندگان منتخب خودشان در یک انتخابات آزاد تعیین آینده و سرنوشت خودشان را در یک پروسه دموکراتیک بکنند. ما فقط می‌خواهیم شما از این اصل و از این پرنسیپ حمایت بکنید بدون هیچ موضع‌گیری خاصی. بیش از این چیزی نمی‌خواهیم. لااقل من نخواسته‌ام.»

شاهزاده رضا پهلوی در پایان گفت: «در این مورد فکر می‌کنم دقیقا آن چیزی که هر روز هم‌میهنانم از من می‌خواهند که انتقالش را به جهانیان و مسئولان و تصمیم‌گیران بدهم دقیقا این است که از خواسته ما مردم حمایت بشود از هر روشی که می‌توانند داشته باشند. حمایت با مداخله خیلی فرق دارد! واضح است! این را لااقل برای خودمان روشن بدانیم.»

او در بخشی دیگری از سخنانش در پرسش و پاسخ با رسانه‌ها، «ژن، ژیان، آزادی» را سرود ملی مبارزات مردم ایران دانست و عدم تمرکز بر یک گروه یا رهبریت خاص را عامل موفقیت مردم در مقابل سرکوب حکومتی عنوان کرد.

او بر ضرورت تشکیل یک حکومت سکولار دموکراتیک بر پایه حقوق بشر و یکپارچگی کشور تأکید کرد و گفت که اکنون اکثر نیروهای دموکراسی‌خواه بر آن توافق دارند و «فاز کنونی همبستگی و هم‌صدایی» است که «بسیار کلیدی است، «با درک این که زمان برای رقابت‌های سیاسی و حزبی خواهد بود، ولی اکنون وقتش نیست.»

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، بسیاری از معضلات جهانی «ناشی از پیدایش جمهوری اسلامی» است، «از ونزوئلا بگیرید و یا نه چندان دور از ما اوکراین، همه چیز یک جورهایی مربوط می‌شود به عملکرد جمهوری اسلامی»؛ و «در اصل از بین رفتن این نظام مشکل خیلی‌ها را از خیلی لحاظ حل خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG