لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

سخنگوی کاخ سفید: حمایت آمریکا از اوکراین، فراحزبی و دائمی است


سخنگوی کاخ سفید نگرانی‌ها از محدود شدن کمک‌های ایالات متحده به اوکراین در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخاب میان‌دوره‌ای ماه نوامبر را رد کرد.

کارین ژان پیر گفت: «حمایت ایالات متحده از اوکراین حمایتی قوی از سوی هر دو حزب است، ما همچون چند ماه گذشته به همکاری خود با کنگره ادامه داده و تا لحظه آخر از اوکراین پشتیبانی خواهیم کرد.»

ایالات متحده از زمان آغاز جنگ روسیه بر ضد اوکراین در ماه فوریه، بیش از ۶۰ میلیارد دلار کمک مالی و بیش از ۱۷ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین اختصاص داده است.

با این حال، کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان ایالات متحده تاکید کرد که در صورت کنترل مجلس توسط جمهوریخواهان، امکان دارد این کمک ها کند شوند.

او در گفتگوی روز سه‌شنبه خود با «پانچ بول نیوز» گفت: «با آمدن رکود اقتصادی، آمریکا برای اوکراین چک سفید امضا نخواهد نوشت، چون این چک سفید، رایگان نخواهد بود.»

اولنا شولیاک، رئیس حزب حاکم در اوکراین نیز گفته با وجود این که نیمی از کشور بر اثر حملات موشکی و پهپادی روسیه بدون برق در تاریکی فرو رفته، اما مردم اوکراین انتخابات میان دوره‌ای ایالات متحده را از نزدیک دنبال می کنند.

او افزود: «مردم ما هر روز کشته می‌شوند. ایستادگی هر روزه ما برای دفاع از دموکراسی در تمام جهان است،شما شاهد گلوله باران و تخریب خانه‌ها و کشتار مردم هستید، شما نمی توانید حمایت‌ها را کاهش دهید، تنها راه، افزایش این کمک‌هاست.»

ناظران می گویند که با افزایش تمایلات انزواطلبانه حزب جمهوری‌خواه، برخی نگران کاهش کمک های انساندوستانه و اقتصادی به اوکراین هستند.

در ماه مه، کنگره اختصاص بیش از ۴۰ میلیارد دلار کمک نظامی و بشر‌دوستانه جدید را تصویب کرد، لایحه ای که ۵۷ نماینده جمهوری‌خواه به آن رای منفی دادند.

در کنار رکود اقتصادی، برخی قانونگذاران جمهوری‌خواه اعلام کرده‌اند که ایالات متحده بیشتر باید بر افزایش تهدید نظامی چین تمرکز کند.

استیو اسکالیس ، عضو اقلیت مجلس نمایندگان، ماه گذشته به خبرنگاران گفت: «چین به سرعت در حال توسعه ناوگان دریائی خود است در حالی که ناوگان دریائی ما در حال حاضر رو به افول است.»

XS
SM
MD
LG