لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

آیا ترامپ رأی آمریکایی های مسلمان را جلب خواهد کرد؟


رسانه ها و نظرسنجی ها می گویند به دنبال اظهارات تند دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا علیه مسلمانان، بعید است که شهروندان مسلمان آمریکا از این نامزد جنجالی انتخابات ریاست جمهوری پیش روی کشورشان حمایت کنند. گزارش کترین جیپسون، گزارشگر صدای آمریکا از محل برگزاری کنوانسیون ملی جمهوریخواهان:

در کنوانسیون جمهوریخواهان در شامگاه سه شنبه در شهر کلیولند، ایالت اوهایو، در یک لحظه دور از انتظار، ساجد ترار آمریکایی مسلمان برای پیروزی دونلد ترامپ دعا کرد و به خبرنگاران گفت که رأی دهندگان آمریکایی مسلمان حاضر به شنیدن پیشنهادهای ترامپ هستند.

دونالد ترامپ در سخنان خود گفته است: "من مهاجرت از مناطقی از جهان را که سابقه مسلم تروریستی علیه آمریکا، اروپا یا متحدان ما دارند تا زمانی به حال تعلیق در می آورم که کاملا روشن شود چگونه می توان به این تهدیدها پایان داد."
حکم ممنوعیتی که ترامپ علیه مهاجرت صادر کرده نظر افرادی مثل ترار و دیگر مسلمانان را جلب کرده است.

در واشنگتن ساجد ترار در گفتگو با صدای آمریکا گفت: "برای دونالد ترامپ اولویت نخست امنیت آمریکا است؛ و اولویت من به عنوان آمریکایی مسلمان نیز همان امنیت است." اما پرسش کلیدی این است که آیا رأی آمریکایی های مسلمان می تواند در ماه نوامبر سرنوشت انتخابات را به سود ترامپ تغییر دهد.

یک همه پرسی که در ماه فوریه از مسلمانان آمریکا انجام شد احتمال تأثیر رأی مسلمانان در انتخابات را بعید می داند. این بررسی روشن ساخت که دو سوم آمریکایی های مسلمان از حزب دموکرات هستند و تنها ۱۱ درصد گفته اند که به نامزد جمهوریخواهان رأی خواهند داد. این تحقیق را شورای روابط اسلامی آمریکا، که خود را بزرگترین گروه مدافع حقوق بشر مسلمانان آمریکا می داند انجام داده است.

رابرت مکاو عضو شورای روابط اسلامی آمریکا به صدای آمریکا گفت: "ما می بینیم که بیشترین تعداد مساجد آمریکا در دو ایالت فلوریدا و اوهایو قرار دارند. در ایالت ویرجینیا نزدیک به یکصد هزار مسلمان زندگی می کنند؛ و این نشان می دهد که آنها می توانند بر نتیجه انتخابات تأثیر بگذارند. من از صدها هزار مسلمانی که ملاقات کردم عده معدودی را دیدم که از ترامپ هواداری می کنند."

اما آقای ترار که طرفدار ترامپ است عقیده دارد که پیام ترامپ این وضعیت را تغییر خواهد داد: "ما در درجه اول اصولا جمهوریخواه هستیم، چون از کشورهای محافظه کاری آمده ایم که ارزشهای محافظه کارانه دارند. دوم اینکه ترامپ سعی می کند که جزییات ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را توضیح دهد؛ و من امیدوارم مسلمانان به او ملحق شوند."

XS
SM
MD
LG