لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

انتقاد بایدن از سخنان ترامپ درباره مسلمانان


جو بایدن راهکار آقای ترامپ را نوعی دشمن تراشی در بین مسلمانان دانست.
جو بایدن راهکار آقای ترامپ را نوعی دشمن تراشی در بین مسلمانان دانست.

جو بایدن روز سه شنبه موضعگیری آقای ترامپ را که خواستار اجرای تمرکز امنیتی بر آمریکاییان مسلمان شده بود به باد انتقاد گرفت و آن را ناقض هدف آمریکا در فائق آمدن بر افراط گرایی دانست.

وی راهکار آقای ترامپ، نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نوعی دشمن تراشی در بین مسلمانان دانست.

او گفت: "شما می دانید که حدود یک میلیارد و نیم مسلمان در جهان وجود دارد، اگر مذهب را دشمن خود کنیم، چگونه می شود روی همکاری آنها حساب باز کرد؟"

آقای ترامپ در اظهارات اخیر خود پس از حادثه تروریستی کلوپ شبانه همجنسگرایان در شهر فلوریدا گفته بود که برای پیشگیری از اقدامات تروریستی در آمریکا باید اقدامات امنیتی بیشتری روی مسلمانان این کشور متمرکز شود.

وی پیشتر گفته بود در صورت ورود به کاخ سفید از ورود مسلمانان بویژه پناهجویان سوری به آمریکا ممانعت خواهد کرد. واکنش ها در بین گروه های اقلیت نژادی و مذهبی پس از موضعگیری های آقای ترامپ رو به افزایش است. فطینه عبد ربه از گروه حقوق مدنی کمیته ضد تبعیض آمریکاییان عرب تبار می گوید که پیشنهاد آقای ترامپ که هیچگونه سابقه سیاسی ندارد، خلاف ارزش های آمریکایی است.

او گفت: "تمرکز امنیتی برپایه رفتارهای مشکوک روش کارآمد برای نیروهای انتظامی - امنیتی است. اما تمرکز امنیتی بر اساس پیشینه مذهبی افراد ضد ارزش های آمریکایی است، حالا پیشنهاد پیگیری اینکه آیا این فرد مسلمان است یا خیر، امری بیهوده است."

کوری سیلور، نماینده شورای روابط آمریکا -اسلام می گوید که طی ماه های اخیر خشونت علیه مساجد آمریکا افزایش داشته است. او گفت: "آخرین باری که مساله وجود مسجدی چالش بر انگیز شده بود، سال ۲۰۱۰ بود. وقتی که مساله ساخت مسجدی در نزدیکی برجهای دوقلو در نیویورک جنجال بر انگیز شد. اما در سال اخیر مساله خشونت علیه مساجد شکل دیگری به خود گرفت. از ۷۸ گزارش تهدید علیه مساجد، ۳۴ مورد آن در نوامبر و دسامبر سال گذشته رخ داد. بسیاری این تهدیدهارا بدترین دوره احساسات ضد اسلامی عنوان کرده اند."

آقای سیلور می گوید که سخنان آقای ترامپ، تهدید مستقیمی به قانون اساسی آمریکا است که ممانعت از ورود و یا نظارت بر مردم، صرفا بر اساس عقایدشان را مردود می داند.
وی می گوید که اینگونه موضعگیری ها برخی را به اقدامات خودسرانه علیه مسلمانان و اماکن مذهبیشان تشویق می کند.

XS
SM
MD
LG