لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

تطابق روز نخست مجمع ملی حزب جمهوریخواه با حقایق


دونالد ترامپ نامزد محرز حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا و همسرش ملانیا در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه
دونالد ترامپ نامزد محرز حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا و همسرش ملانیا در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه

خلاصه ای از مقاله گلن کسلر و میشل یه هیلی در واشنگتن پست

محور سخنرانی های شب افتتاحیه کنوانسیون ملی جمهوریخواهان در شهر کلیولند ایالت اوهایو، نظم و قانون و حمله سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی بود.

پاتریشیا اسمیت، مادر "شان اسمیت" یکی از پرسنل فناوری اطلاعات وزارت خارجه آمریکا که در حمله بنغازی کشته شد، در سخنرانی اش گفت: "شخصا هیلاری کلینتون را مقصر مرگ پسرم می دانم ... هیلاری کلینتون در ایمیلی به دخترش به فاصله اندکی پس از حمله علت حمله را تروریسم عنوان می کند. اما وقتی من او را دیدم ... او به من دروغ گفت و بعد من را دروغگو خطاب کرد ... او صاف در چشمان من نگاه کرد و گفت یک ویدئو علت این حمله بود."

واشنگتن پست می نویسد، اظهارات پاتریشیا اسمیت طی زمان تغییر کرده است. او پیشتر سوزان رایس سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد و لئون پانتا وزیر وقت دفاع آمریکا را برای خشونت ناشی از یک ویدیوی تحریک آمیز علیه مسلمانان در یوتیوب که به تظاهرات در چهل کشور منجر شد مقصر عنوان می کرد. اما بعد هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا، باراک اوباما رییس جمهوری و جو بایدن معاون رییس جمهوری را هم به فهرست متهمان اضافه کرد.

اکثریت اعضای خانواده های کشته شدگان در بنغازی با این ادعا موافقت ندارند. البته گزارش نهایی کمیته تحقیق بنغازی ادعای حاکی از تاثیر ویدیو در این حمله را رد کرده است. به نظر می رسد مقامات در واشنگتن تحت تاثیر پوشش خبری رسانه ای از ماجرا قرار گرفته بودند.

ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ، در سخنرانی اش در کلیولند گفت: "پس از زندگی و کار در میلان و پاریس، ۲۰ سال پیش به نیویورک رسیدم، و خوشی ها و سختی های زندگی روزمره هر دو را دیدم. ۲۸ ژوییه ۲۰۰۶، از کسب شهروندی ایالات متحده به عنوان بزرگترین امتیاز بر روی کره زمین احساس غرور بسیار کردم."

ملانیا ترامپ این اظهارات را در تایید موضع قوی همسرش علیه مهاجرت غیرقانونی عنوان کرد. اما دونالد ترامپ در مورد ویزا "اچ وان بی"، ویژه کارگران خارجی دارای مهارت، که احتمالا به ملانیا به عنوان مدل نشریات مد امکان ورود قانونی به آمریکا را داد، اظهارات ضد و نقیضی ایراد کرده است. دونالد ترامپ در زمان کارهای تجاری اش از این ویزا برای استخدام کارگران خارجی استفاده کرده بود، ولی حال با آن مخالف است.

رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک، در سخنرانی پرحرارت گفت: "هیلاری طرفدار مرزهای باز است."

هیلاری کلینتون گفته است از بخشنامه های اجرایی پرزیدنت اوباما در مورد مهاجرت فراتر خواهد رفت و مدافع اصلاح جامع قوانین مهاجرت، از جمله یافتن راهی برای اعطای حق شهروندی به مهاجران غیرقانونی ساکن در آمریکا، است. طرح پیشنهادی مهاجرت کلینتون شامل اجرای "انسانی، هدفمند، و موثر" قوانین و تمرکز منابع مهاجرتی بر بازداشت و اخراج آنهایی است که "تهدیدی علیه امنیت عمومی محسوب می شوند."

XS
SM
MD
LG