لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

دونالد ترامپ: برای جلوگیری از تکرار حوادث تروریستی از مساجد بازرسی شود


دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان به بیان اظهارات جنجالی شهرت دارد.
دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان به بیان اظهارات جنجالی شهرت دارد.

دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یک اظهارنظر جنجالی دیگر درباره مسلمانان، از بازرسی و تمرکز امنیتی بر مساجد و مجامع مسلمانان آمریکا سخن گفت. این اظهارات آقای ترامپ حتی واکنش برخی هم حزبی های او را بر انگیخت.

یکشنبه شب، دونالد ترامپ میلیارد مشهور که به نظر می رسد نامزد قطعی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه باشد، یک اظهارنظر جنجالی دیگر بیان کرد. او خواستار تمرکز امنیتی بر مسلمانان به عنوان یکی از روشهای جلوگیری از تکرار حوادث تروریستی در آمریکا شد.

وی در یک گفت و گوی تلفنی با برنامه "فیس د نیشن" در شبکه CBS و در پاسخ به پرسشی که نظر وی را درباره اجرای تمرکز امنیتی بر مسلمانان و بازرسی از مساجد پرسیده بود، گفت که این اقدام باید به عنوان گزینه کلیدی مورد بررسی قرار گیرد.

ترامپ گفت: "کشورمان باید به عنوان یک گزینه جدی به تمرکز امنیتی نگاه کند. بقیه کشورها مانند اسرائیل و دیگران به صورت موفقیت آمیزی آنرا به اجرا گذارده اند."

وی افزود: "اگر چه من از ایده تمرکز امنیتی به طور کل متنفرم اما برای مواجهه با تروریسم باید منطقی فکر کنیم. بلی همانگونه که شهردار پیشین نیویورک مساجد را زیر نظر داشت و حتی امروزه که فرانسه این کار را انجام می دهد، ما هم باید این کار را بکنیم."

ترامپ تاکید کرد، در فرانسه حتی مساجد را تعطیل می کنند و هیاهویی رخ نمی دهد.

این چندمین اظهارنظر ترامپ علیه مسلمانان است که حتی واکنش هایی در حزب جمهوریخواه برانگیخته است.

پل رایان، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان از جمله کسانی است که کمی با تاخیر از ترامپ حمایت کرد اما او در واکنش به سخنان اخیر ترامپ گفت: اعضای حزب و مردم برای رای به آقای ترامپ در انتخابات سراسری باید به وجدانشان رجوع کنند.

رایان افزود: "من اصلا از هیچ کس نخواهم خواست که بر خلاف وجدانشان عمل کنند. اما به عنوان جایگاهی که به عنوان رییس مجلس نمایندگان و رییس کنوانسیون ملی حزب دارم برخی تصمیماتی را باید بگیرم که از شکاف بیشتر در حزب جلوگیری کنم تا احتمال ورود مان به کاخ سفید غیر ممکن نشود."

با اینکه ترامپ میزان آرای لازم در انتخابات مقدماتی را برای نامزدی حزب جمهوریخواه کسب کرده، اما در میان چهره های سرشناس جمهوریخواهان، برخی همچنان تاکید دارند که او نباید نامزد حزب شان باشد. آنها حتی جنبشی علیه نامزدی ترامپ راه انداخته اند.

با این حال، ترامپ در سخنرانی در شهر لاس وگاس با حمله به رهبران حزب جمهوریخواه در مورد گزارشاتی که ممکن است نمایندگان حزبی در کنوانسیون ملی حزب او را به عنوان نامزد حزب معرفی نکنند، گفت که عملا کسی به عنوان جایگزین وی وجود ندارد.

ترامپ گفت: "چه کسی را انتخابات خواهید کرد؟ من که همه را شکست دادم. یعنی کاملا مقهور کردم. ما هیلاری را شکست خواهیم داد. بنابراین اگر کمی و فقط کمی حزب جمهوریخواه به ما کمک کند خوب است."

این اولین بار نیست که ترامپ علیه مسلمانان سخنرانی می کند. او بارها خواستار جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا شده بود.

آقای ترامپ با اشاره به حوادث مرگبار در پاریس، کالیفرنیا و فلوریدا، گفته بود که آمریکا در حال جنگ با اسلام رادیکال است.

مجمع ملی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات که در آن نامزدان این دو حزب برای کارزار انتخابات سراسری رسما معرفی می شوند، به ترتیب در اواخر تیرماه و اوایل مرداد ماه برگزار می شود.

بر اساس نتایج انتخابات مقدماتی، آقای ترامپ جمهوریخواه و خانم کلینتون دموکرات پیروز بوده اند و به نظر می رسد در مجمع ملی دو حزب این دو نفر در نهایت انتخاب شوند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG