لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

دونالد ترامپ: همپیمانان آمریکا باید سهم بیشتری در دفاع از خود بپردازند


دونالد ترامپ در سخنانی اولویت های سیاست خارجی خود را در صورت ورود به کاخ سفید تشریح کرد - ۲۷ آوریل ۲۰۱۶
دونالد ترامپ در سخنانی اولویت های سیاست خارجی خود را در صورت ورود به کاخ سفید تشریح کرد - ۲۷ آوریل ۲۰۱۶

به دنبال پیروزی در انتخابات مقدماتی پنج ایالت شمال شرقی ایالات متحده، داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در تشریح اولویت‌های سیاست خارجی خود گفت، همپیمانان واشنگتن را وادار خواهد کرد بار بیشتری از هزینه‌های دفاعی خود را به دوش بکشند.

دونالد ترامپ که با پیروزی در چهارمین "سه شنبه بزرگ" به رقابت با نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات هشتم نوامبر سال جاری امیدوارتر شده است، روز چهارشنبه در سخنانی در واشنگتن از رئیس جمهوری کنونی آمریکا انتقاد کرد و گفت سیاست خارجی باراک اوباما باعث شده است چین از آمریکا پیشی بگیرد.

وی با این وعده که در صورت راهیابی به کاخ سفید "سیاست خارجی آمریکا را از زنگ زدگی خواهد زدود،" به روابط تیره واشنگتن و مسکو به دلایل متعدد، از جمله نقش روسیه در بحران اوکراین و حمایت از دولت بشار اسد در سوریه، اشاره کرد و گفت "برطرف کردن تنش‌ها با روسیه از موضع قدرت، امکان پذیر است."

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سرمایه دار نیویورکی همچنین گفت که خواستار برگزاری نشست‌های جداگانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با همپیمانان آسیایی آن در سطح سران خواهد شد، تا درباره ایجاد "موازنه مجدد" در تعهدات ایالات متحده به تامین امنیت آنها بحث و گفت‌وگو شود.

به عقیده آقای ترامپ، همپیمانان آمریکا از چتر امنیتی ایالات متحده بهره برده‌اند، اما هزینه منصفانه برای سهم خود را پرداخت نکرده‌اند: "کشورهایی که ما از آنها دفاع می‌کنیم باید هزینه این دفاع را بپردازند. در غیر این صورت آمریکا باید آماده باشد که بگذارد آنها خودشان از کشورهایشان دفاع کنند. گزینه دیگری نداریم."

وی که هیچ فرصتی را برای انتقاد از سیاست‌های رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده از دست نمی‌دهد، در سخنرانی امروز خود بار دیگر این انتقاد را مطرح کرد که دولت باراک اوباما تاکنون موفق به شکست گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش نشده است.

او که معمولا در سخنرانی‌های خود از نوشته استفاده نمی‌کند، امروز از روی متنی که از پیش تهیه شده بود سخنرانی کرد؛ که به عقیده رویترز، نشان دهنده عزم او برای جلب بیشتر آرای جمهوریخواهان و تضمین کسب نامزدی نهایی این حزب است.

با وجود آن که دونالد ترامپ تا کنون پیشتاز رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان بوده است، اما برخی اظهارنظرهای جنجالی و سنت شکنی‌های او موجب نارضایتی در بدنه حزب شده است؛ به نحوی که گزارش شده آنها در تلاش برای جلوگیری از نامزدی او هستند.

XS
SM
MD
LG