لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

امید ترامپ و کلینتون برای نامزدی انتخابات نوامبر با پیروزی در پنج ایالت شرقی


هیلاری کلینتون با ۱۹۴۸ رأی نمایندگان حزبی، انتخابات سه شنبه را آغاز کرد. دونالد ترامپ هم تاکنون ۸۴۵ رأی حزبی را کسب کرده است.
هیلاری کلینتون با ۱۹۴۸ رأی نمایندگان حزبی، انتخابات سه شنبه را آغاز کرد. دونالد ترامپ هم تاکنون ۸۴۵ رأی حزبی را کسب کرده است.

همزمان با برگزاری انتخابات مقدماتی درون حزبی در پنج ایالت دیگر آمریکا، انتظار می‌رود دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخهواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، به رغم برخی تلاش‌ها، در این پنج ایالت پیروز انتخابات باشد.

انتخابات پنسیلوانیا، کانتیکات، دلاویر، مریلند و رود آیلند صبح سه‌شنبه آغاز شد و آقای ترامپ در صورت پیروزی در این پنج ایالت شمال شرقی و کسب آرای مورد نیاز نمایندگان حزبی، می‌تواند به نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه نزدیک‌تر شود.

این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که دو رقیب باقی مانده او، تد کروز و جان کیسیک، تصمیم گرفته‌اند با عدم مقابله با یکدیگر در ایالات‌هایی که شانس پیروزی دارند، آرای حزبی سرمایه‌دار نیویورکی را شکسته و مانع پیروزی نهایی او شوند.

اقدامی که دونالد ترامپ آن را یک تبانی "رقت‌آمیز و ناراحت کننده" خواند و گفت بر اساس آمار و ارقام کار آنها تمام است و این نشان می‌دهد که تا چه حد هم خود آنها و هم کمپین‌های انتخاباتی آنها، ضعیف هستند.

هدف تد کروز سناتور ایالت تگزاس و جان کیسیک فرماندار اوهایو از این اتحاد نامعمول، جلوگیری از دستیابی ترامپ به ۱۲۳۷ رأی مورد نیاز از مجموع ۲۴۷۲ رأی نمایندگان حزبی برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات نوامبر است.

مواضع جنجالی و سنت شکنی‌های دونالد ترامپ، که تا امروز موفق به کسب ۸۴۵ رأی نماینده حزبی شده است، موجب نارضایتی برخی در بدنه حزب جمهوریخواه شده و آنها تمایلی به نامزدی او در انتخابات آینده ندارند. تد کروز ۵۴۵ رأی حزبی و جان کیسیک تنها ۱۴۷ رأی حزبی را از آن خود کرده است.

انتخابات مقدماتی تا اواسط ژوئن (اواخر خرداد) ادامه خواهد داشت. در صورتی که مجموع آرای نمایندگان حزبی هر کدام از داوطلبان در پایان رقابت‌ها به حد نصاب نرسد، آنگاه در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه در ماه ژوئیه باید درباره نامزد نهایی حزب تصمیم‌گیری شود.

امید کلینتون و راه دشوار سندرز

رقابت‌های مشابه در حزب دموکرات نیز در جریان است و هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، همچنان پیشتاز این رقابت‌هاست و بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، او در چهار ایالت از پنج ایالت انتخابات امروز پیروز خواهد شد.

تنها رقیب او، یعنی برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت، تنها در ایالت رود آیلند شانس پیروزی دارد.

در صورت تحقق این پیش بینی‌ها، کلینتون می‌تواند فاصله خود را با سندرز بیشتر کند و به نامزدی نهایی حزب دموکرات برای انتخابات پائیز بیش از پیش نزدیک شود. خانم کلینتون با مجموع ۱۹۴۸ رأی نمایندگان حزبی انتخابات مقدماتی روز سه شنبه را آغاز کرد.

در این پنج ایالت، در مجموع ۴۶۲ رأی حزبی برای داوطلبان دموکرات وجود دارد و در انتخابات ماه آینده نیز ۲۷۶ رأی نماینده حزبی باقی است؛ هیلاری کلینتون با کسب بیش از نیمی از آنها، می‌تواند به حدنصاب لازم برای نامزدی نهایی حزب دست یابد.

داوطلبان دموکرات برای کسب نامزدی نهایی حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، نیاز به کسب دست کم ۲۳۸۳ رأی از مجموع ۴۷۶۵ رأی نماندگان حزبی دارند. مجموع آرای حزبی برنی سندر تا پیش از انتخابات روز سه شنبه ۱۲۳۸ بوده است.

با وجود راه دشواری که سناتور سندرز بر اساس آمار و ارقام پیش رو دارد، وی که خود را یک سوسیالیست معرفی کرده، گفته تا انتها در رقابت‌های مقدماتی و برگزاری کنوانسیون ملی حزب دموکرات در ماه ژوئیه حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG