لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

انتخابات مقدماتی آمریکا در چهارمین "سه‌شنبه بزرگ"؛ کلینتون و ترامپ به نامزدی نهایی نزدیکتر شدند


دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون بار دیگر بر رقبای هم حزبی شان پیروز شدند.
دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون بار دیگر بر رقبای هم حزبی شان پیروز شدند.

در یک دور حساس دیگر از انتخابات مقدماتی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در پنج ایالت شمال شرقی آمریکا، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون توانستند با قدرت رقبا را شکست بدهند و فاصله خود را تا کسب آرای لازم برای نامزدی نهایی حزب های شان به کمترین حد برسانند.

روز سه شنبه ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت) انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا برای دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در ایالت های رودآیند، کانکتیکت، پنسیلوانیا، مریلند و دلاویر برگزار شد.

این چهارمین دور از انتخابات مقدماتی در چند ایالت از ماه مارچ گذشته است و به همین دلیل به "سه شنبه بزرگ۴" موسوم است.

در میان نامزدهای حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ، میلیارد جنجالی که تاکنون از رقبا پیش است، توانست در هر پنج ایالت رای اول را کسب کند. او به این ترتیب توانست ۱۱۸ "نماینده انتخاباتی" دیگر کسب کند.

ترامپ برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه نیاز به ۱۲۳۷ نماینده انتخاباتی دارد که اکنون ۹۴۹ رای آنها را دارد و برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه تنها به ۲۸۸ رای دیگر نیاز دارد.

دو رقیب آقای ترامپ روز سه شنبه توفیقی کسب نکردند.

در این بین جان کیسیک، فرماندار اوهایو هرچند در رقابت جمهوریخواهان به لحاظ تعداد رای انتخاباتی در رده سوم است،‌ اما سه شنبه شب به جز فیلادلفیا در چهار ایالت دیگر، آرای بیشتری از تد کروز نفر دوم رقابت جمهوریخواهان بدست آورد.

تد کروز که شب کم فروغی را سپری کرد، گفته امیدوار است در انتخابات مقدماتی ایالت های غربی در آمریکا به پیروزی چشمگیری برسد.

اما در میان دو نامزد دموکرات، هیلاری کلینتون نامزد پیشروی دموکرات توانست چهار ایالت از پنج ایالت را از برنی سندرز ببرد.

انتخابات مقدماتی در ایالت های شمال شرقی‌: بوسه پیروزی کلینتون و شادی ترامپ در کنار همسرش

وزیر خارجه سابق آمریکا به جز ایالت رودآیلند، در کانکتیکت، پنسیلوانیا، مریلند و دلاویر توانست سندرز را شکست دهد. رقابت این دو در کانکتیکت نزدیک بود.

آقای سندرز گفته به رغم این شکستها از رقابت کنار نمی کشد.

به این ترتیب هیلاری کلینتون با احتساب نماینده های انتخاباتی ویژه، به مجموع ۲۱۳۷ نماینده انتخاباتی رسید و برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات تنها به ۲۴۶ نماینده انتخاباتی دیگر نیاز دارد.

قرار است هفتم ماه می انتخابات مقدماتی در ایندیانا برگزار شود که تکلیف ۵۷ نماینده انتخاباتی جمهوریخواه و ۹۲ نماینده انتخاباتی دموکرات مشخص می شود.

نبراسکا، ویرجینیای غربی، کنتاکی، اورگان و واشنگتن ایالت های بعدی هستند که انتخابات مقدماتی دو حزب در آنها برگزار خواهد شد اما تعیین کننده ترین انتخابات هفتم ژوئن در کالیفرنیا برگزار می شود که نامزد پیروز جمهوریخواه ۱۷۲ نماینده انتخاباتی و نامزد پیروز دموکرات ۵۴۶ نماینده انتخاباتی کسب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG