لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

ترامپ دیدگاه اوباما در قبال توافق اتمی ایران را "کودکانه" خواند


ترامپ در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین سخنرانی کرد.
ترامپ در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین سخنرانی کرد.

دونالد ترامپ داوطلب جنجالی جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارات هفته گذشته باراک اوباما درباره توافق اتمی ایران را به باد انتقاد گرفت.

ترامپ روز جمعه در گردهمایی هوادارانش در ایالت ویسکانسین در انتقاد از اوباما که گفته بود "ایران هنوز از روح توافق پیروی نکرده است" گفت: "او مثل یک کودک است."

اوباما این سخنان را در نشست امنیت اتمی در واشنگتن و در میان سران کشورهای جهان ایراد کرده بود.

ترامپ گفت: "مگر او چه انتظاری داشته که حالا شکایت می کند از این که ایران توافق را نقض کرده. اوباما مثل یک کودک می ماند."

آقای ترامپ می گوید اوباما می بایست بداند ایرانی ها از همان روز اول توافق ، قصد نقض آن را داشتند: "شنیدم اوباما از ایران ناراضی است. زیرا احساس می کند که ایران روح توافق را نادیده گرفته است. ایران از روز اول توافق را نقض کرد. ایران از همان روز اول کارهایی کرد که همه به اوباما گوشزد می کردند اما او قبول نمی کرد. واقعیت همین است. آنها شرورند."

اوباما در همایش بین المللی امنیت اتمی در واشنگتن، توافق هسته ای با ایران را دستاوردی جهانی در تلاش برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی خوانده بود.

باراک اوباما بر خلاف ترامپ، تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق عمل کرده است و گفت روح این توافق ایران را ملزم به پرهیز از تنش ها در منطقه می کند.

آقای اوباما در این نشست گفت توافق اتمی تمامی موارد اختلاف نظر با ایران، به ویژه نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه را حل و فصل نخواهد کرد و تحریم های اقتصادی ایران در واکنش به حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشک های بالستیک، پا برجا خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG