لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۱

ترامپ از "تبانی" کروز و کیسیک علیه خود به شدت انتقاد کرد


هر چند دونالد ترامپ پیشتاز رقابت‌های مقدماتی جمهوریخواهان است، اما برخی در بدنه حزب مخالف نامزدی او در انتخابات نوامبر هستند.

دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا روز دوشنبه از توافق اخیر تد کروز و جان کیسیک دو رقیب باقی مانده رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان علیه خود به شدت انتقاد کرد.

کمپین‌های تبلیغاتی کروز و کیسیک روز یکشنبه از توافق این دو داوطلب جمهوریخواه علیه این سرمایه دار میلیاردر برای شکستن رأی او در انتخابات مقدماتی آینده در سه ایالتی خبر دادند که هر کدام از آنها شانس بالاتری برای پیروزی دارند.

سناتور کروز بر روی انتخابات سوم ماه مه در ایالت ایندیانا تمرکز خواهد کرد و کیسیک تلاشی برای رقابت با او نخواهد کرد و در مقابل در انتخابات هفدهم ماه مه در اورگان و هفتم ژوئن در نیومکزیکو در کنار کیسیک خواهد ایستاد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ روز دوشنبه در واکنش به این "توافق نامعمول" گفت "ناراحت کننده" است که دو هم حزبی جمهوریخواه ‌اش در تلاش برای شکست دادن او هم‌دست شده‌اند.

این غول املاک آمریکایی، با بیان این که "تبانی و زد و بند" در بسیاری از صنایع و فعالیت‌ها غیرقانونی است، گفت با این حال این دو سیاستمدار "درون حلقه سیاسی واشنگتن"، برای بقای خود دست به این کار زده‌اند.

آقای ترامپ در ادامه گفت، بر اساس آمار و ارقام کار آنها تمام است، و این اقدام تنها نشان می‌دهد که تا چه حد خود آنها - به عنوان دست نشانده‌های حامیان مالی و گروه‌های خاص – و نیز کمپین‌های انتخاباتی آنها ضعیف هستند.

هر چند آقای ترامپ تاکنون پیشتاز رقابت‌های درون حزبی بوده است، اما برخی مواضع جنجالی و سنت شکنی‌های این سرمایه‌دار نیویورکی در صحنه سیاست، موجب نارضایتی برخی در بدنه حزب جمهوریخواه شده است.

هدف اتحاد اخیر تد کروز سناتور ایالت تگزاس و جان کیسیک فرماندار اوهایو جلوگیری از دستیابی دونالد ترامپ به ۱۲۳۷ رأی حزبی مورد نیاز برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات ماه نوامبر است.

در صورتی که مجموع آرای نمایندگان حزبی هر کدام از داوطلبان در پایان این رقابت‌های مقدماتی به حد نصاب نرسد، آنگاه در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه درباره نامزد نهایی حزب تصمیم‌گیری خواهد شد.

XS
SM
MD
LG