لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

پیروزی بزرگ ترامپ و کلینتون در انتخابات مقدماتی نیویورک؛ پیشتازها فاصله را زیاد کردند


پیروزی کلینتون و ترامپ در انتخابات مقدماتی نیویورک آنها را در موقعیت بهتری برای کسب نامزدی نهایی حزب قرار داده است.
پیروزی کلینتون و ترامپ در انتخابات مقدماتی نیویورک آنها را در موقعیت بهتری برای کسب نامزدی نهایی حزب قرار داده است.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، داوطلبان پیشتاز نامزدی در رقابت های مقدماتی احزاب دموکرات و جمهوریخواه در نیویورک با فاصله قابل تاملی بر رقبای حزبی شان پیروز شدند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه و سناتور سابق نیویورک توانست با ۱۵ درصد اختلاف رقیب خود برنی سندرز را پشت سر بگذارد و همزمان در بین جمهوریخواهان، دونالد جی. ترامپ میلیاردر جنجالی با پیروزی سه شنبه شب در انتخابات مقدماتی نیویورک توانست بار دیگر برتری خود در حزب جمهوریخواه را به رخ رقبای خود بکشاند.

خانم کلینتون توانست "نماینده های انتخابی" بیشتری از سندرز کسب کند.

کلینتون توانست از مجموع حدود ۱.۸ میلیون رای، یک میلیون ۳۷ هزار رای، یعنی ۵۷.۹ درصد را از آن خود کند. درحالیکه سندرز ۴۲.۱ درصد آرا را کسب کرد.

توئیت کلینتون بعد از پیروزی:

هدف انتخابات مقدماتی کسب "نماینده های انتخاباتی" برای مجمع نهایی انتخابات حزب است که در انتخابات سه شنبه کلینتون ۱۳۹ از مجموع ۲۴۷ نماینده را کسب کرد و به این ترتیب تعداد نماینده های حزبی خود را به عدد ۱۸۹۳ نماینده انتخاباتی برساند.

او تنها به ۴۹۰ نماینده انتخاباتی دموکرات نیاز دارد تا با کسب ۲۳۸۳ نماینده مورد نیاز، نامزدی قطعی حزب دموکرات را کسب کند. هنوز انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت های دیگر همچون پنسیلوانیا و کالیفرنیا باقی است که مجموعا حدود ۱۶۹۲ نماینده های انتخاباتی دارند.

هرچند برنی سندرز توانست در شهرهای کوچک ایالت نیویورک پیروز شود اما کلینتون انتخابات در شهر نیویورک را برد. او حتی توانست در بروکلین نیویورک که زادگاه سندرز است، او را ۶۰ به ۴۰ درصد شکست بدهد.

افزایش فاصله ترامپ

اما در جبهه جمهوریخواهان دونالد ترامپ با پیروزی سه شنبه شب در انتخابات مقدماتی نیویورک، فاصله با رقبا را بیشتر کرد. ترامپ از مجموع ۹۳ نماینده های انتخاباتی، توانست ۸۹ نماینده را از آن خود کند و رقبای او تنها سه "نماینده های انتخاباتی" را کسب کردند.

توئیت ترامپ بعد از پیروزی:

این پیروزی، ترامپ را در موقعیت بهتری قرار می دهد. وی پیش از انتخابات همچنان در میان نامزدهای حزب جمهوریخواه برای کسب نامزدی حزب پیش بود اما اکنون به عدد ۸۴۵ "نماینده های انتخاباتی" رسیده است.

او تنها به ۳۹۲ نماینده انتخاباتی دیگر نیاز دارد تا با کسب ۱۲۳۷ نماینده، پیروزی خود را قطعی کند.

در انتخابات پیش روی حزب جمهوریخواه هنوز ۷۳۴ نماینده انتخاباتی دیگر باید انتخاب شود و اگر ترامپ ۵۳ درصد آنها را کسب کند، می تواند امیدوار به کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه باشد.

با اینکه در انتخابات سه شنبه شب، ترامپ پیروز قطعی بود، اما پدیده انتخابات جمهوریخواهان جان کیسیک فرماندار اوهایو بود که توانست بعد از ترامپ و بالاتر از تد کروز در مقام دوم بایستد.

کیسیک از مجموع حدود ۸۰۰ هزار رای، ۲۱۴ هزار رای کسب کرد که تقریبا دو برابر آرای تد کروز بود. در انتخابات مقدماتی قبلی کروز بالاتر از کیسیک بود. با اینحال، پیروزی نسبی نیویورک کمک چندانی به کیسیک نکرد چون او با کسب سه نماینده انتخاباتی، هنوز با فاصله از کروز قرار دارد.

گزارش تصویری: انتخابات مقدماتی نیویورک با پیروزی کلینتون و ترامپ

واکنش نامزدها

هیلاری کلینتون که پیروزی قاطع بر سندرز او را هیجان زده کرده بود، در جمع هواداران خود گفت انتخابات امروز بار دیگر تایید کرد، هیچ جا خانه نمی شود.

کلینتون که متولد شیکاگو است، پیش از رسیدن به مقام وزارت خارجه آمریکا، دو دوره، یکی از دو نماینده نیویورک در سنای آمریکا بود.

سندرز هم در جمع حامیان خود گفت هفته آینده پنج انتخابات مقدماتی برگزار می شود که ما امیدواریم خوب پیش بریم چون ما هنوز مسیری به سمت پیروزی داریم.

اما دونالد ترامپ نامزد پیروز جمهوریخواه در انتخابات مقدماتی نیویورک هم در جمع هوادارانش گفت، یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی ما ایجاد شغل است که من در آن استاد هستم.

XS
SM
MD
LG