لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

ساعاتی تا اولین مناظره انتخاباتی کلینتون و ترامپ؛ نگاهی به آخرین نظرسنجی ها


در نخستین مناظره انتخاباتی میان نامزدهای دو حزب دموکرات و محافظه کار آمریکا که دوشنبه شب پنجم مهر ماه برگزار می شود، یکی از معروف ترین زنان دنیا به مدت ۹۰ دقیقه به مناظره با یکی از معروف ترین مردان آمریکا خواهد پرداخت.

در حالی که در ابتدای رقابت انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، نظرسنجی ها نشان از غلبه خانم کلینتون داشت، به مرور زمان رقابت میان این دو شدت گرفته و تنگاتنگ شده است.

بنا به یک نظرسنجی سراسری که «دانشگاه کوینیپیاک» انجام داده است، ۴۷ درصد رای دهندگان طرفدار هیلاری کلینتون و ۴۶ درصد طرفدار دونالد ترامپ هستند.

بنا به نظرسنجی دیگری که توسط «دانشگاه مونماث» ایالت نیوجرسی انجام شده است، از میان رای دهندگان ۴۶ درصد به خانم کلینتون و ۴۴ درصد به دونالد ترامپ رای داده اند.

بنا به یک نظرسنجی که توسط شبکه سی ان ان در ایالت های کلرادو و پنسیلوانیا انجام شده، آقای ترامپ در کلرادو با تفاوتی یک درصدی از خانم کلینتون پیشی گرفته، و خانم کلینتون نیز در نیوجرسی با تفاوتی یک درصدی از آقای ترامپ جلوتر است.

این نظرسنجی ها نشان داده که در هر دو ایالت، رای دهندگان با تحصیلات عالی بیشتر به خانم کلینتون رای داده اند در حالی که افراد با تحصیلات کمتر به آقای ترامپ رای داده اند.

برای بسیاری از رای دهندگان، بویژه آن دسته که هنوز در انتخاب خود مردد هستند، سؤال هایی مطرح است که مناظره دوشنبه شب می تواند پاسخگوی آنها باشد:

  • آیا دونالد ترامپ می تواند ثابت کند کفایت لازم برای ورود به کاخ سفید را دارد؟

با وجود اینکه آقای ترامپ به عنوان یک تاجر و شخصیت تلویزیونی موفق شده خود را در رقابتی تنگاتنگ با سیاستمداری چون خانم کلینتون قرار دهد، نظرسنجی ها نشان داده که اکثریت آمریکایی ها معتقدند او کفایت لازم برای انجام وظایف ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

مناظره دوشنبه شب، و دو مناظره دیگر میان ترامپ و کلینتون، بهترین فرصت است برای آقای ترامپ تا رای دهندگان نامصمم را متقاعد کند کفایت انجام این وظیفه را دارد. آقای ترامپ باید تلاش کند در این مناظره ها خانم کلینتون را به خوبی به چالش بکشد بدون آنکه به او توهین کند.

  • آیا هیلاری کلینتون می تواند از رفتار تحقیرآمیز با رقیبش خودداری کند؟

بدون شک خانم کلینتون در ذهن خود بارها با این سؤال روبرو شده که چطور با وجود چند دهه سابقه حرفه ای در حوزه سیاست سر از یک رقابت انتخاباتی تنگاتنگ با یک میلیاردر دلال ملک درآورده است، بویژه که آقای ترامپ نه سمت سیاسی داشته و نه تجربه ای از سیاست خارجی دارد.

هر گونه اشاره بدنی، واژه، و یا لحنی که نسبت به طرفداران ترامپ و یا رای دهندگان مردد سرزنش آمیز باشد می تواند به وجهه کلینتون در انتخابات ضربه بزند. به همین خاطر آنچه به خانم کلینتون کمک خواهد کرد این است لحن تحقیر آمیز را پنهان کرده و به جای سرزنش رای دهندگان بر متقاعد کردن آنها تمرکز کند.

XS
SM
MD
LG