لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

هفت نکته کوتاه و مهم درباره تاریخ مناظره های انتخاباتی در آمریکا


محل برگزاری اولین مناظره انتخاباتی سال ۲۰۱۶ میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، نیویورک

نامزدهای دموکرات و جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز دوشنبه، پنجم مهر، اولین مناظره تلویزیونی خود را در شهر «همپستد» ایالت نیویورک انجام می دهند.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ رقابت تنگاتنگی را برای رسیدن به کاخ سفید دنبال می کنند و آنطور که تاریخ نشان داده، مناظره ها نقش مهمی در تعیین سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایفا می کنند. در اینجا به هفت نکته کوتاه ولی مهم در تاریخ مناظره های انتخاباتی آمریکا اشاره می کنیم:

 • اولین شبکه تلویزیونی آمریکا در سال ۱۹۲۸ آغاز بکار کرد ولی اولین مناظره برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۶۰ از تلویزیون پخش شد. این مناظره تلویزیونی را ریچارد نیکسون از حزب جمهوریخواه و جان کندی، سناتور وقت ایالت ماساچوست و نامزد حزب دموکرات انجام دادند. جان کندی برنده انتخابات آن سال شد.
 • بیش از ۶۶.۴ میلیون بیننده شاهد اولین مناظره تلویزیونی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند. این مناظره به یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی در تاریخ آمریکا تبدیل شده است. جمعیت آمریکا در آن زمان ۱۸۰ میلیون نفر بود ولی در حال حاضر به ۳۲۵ میلیون نفر رسیده است.
 • مناظره های انتخاباتی سال ۱۹۶۰ برای ریچارد نیکسون بسیار گران تمام شد چرا که گفته می شود او بیمار بوده و در مناظره نخست، پیشنهاد گریم صورت پیش از حضور در تلویزیون را رد کرده بود. از آن سال به بعد اهمیت ظاهر مناظره کننده ها و تکنیک های کنترل مناظره تلویزیونی و تحت تأثیر قرار دادن مخاطب اهمیت بسیاری در مناظره های انتخاباتی و نتایج آن پیدا کرد.
  مناظره انتخاباتی میان ریچارد نیکسون و جان کندی، سال ۱۹۶۰
  مناظره انتخاباتی میان ریچارد نیکسون و جان کندی، سال ۱۹۶۰
 • اولین مناظره انتخاباتی میان نامزدهای معاونت ریاست جمهوری در سال ۱۹۶۸ صورت گرفت و از سال ۱۹۷۶ به بعد بطور منظم بخشی از مناظره های انتخاباتی را تشکیل داده است.
 • در مناظره های انتخاباتی سال ۱۹۹۲ برای نخستین بار نامزد حزب سومی نیز شرکت کرد. راس پرو، نامزد مستقل، در سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد.
 • پربیننده ترین مناظره انتخاباتی در تاریخ آمریکا در سال ۱۹۸۰ و میان ریگان و کارتر صورت گرفت که بیش از هشتاد میلیون نفر در آمریکا به تماشای آن نشستند. منبع دیگری گفته است که پربیننده ترین مناظره در سال ۲۰۱۲ و میان باراک اوباما و میت رامنی بوده است.
  مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما و میت رامنی، سال ۲۰۱۲
  مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما و میت رامنی، سال ۲۰۱۲
 • از سال ۱۹۸۷ تا کنون، مناظره های انتخاباتی، مجریان، و مکان برگزاری آنها را یک سازمان دو حزبی موسوم به «کمیسیون مناظره های انتخاباتی» (CPD) تحت کنترل دارد.
  کمیسیون مناظره های انتخاباتی (CPD)
  کمیسیون مناظره های انتخاباتی (CPD)

به گفته تحلیلگران انتخاباتی، اولین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ یکی از پر بیننده ترین برنامه های کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG