لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

پس لرزه‌های پیروزی ترامپ: از اعتراض‌های خیابانی تا کشمکش‌های درون حزبی


پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه در ایالات متحده، نه تنها اعتراض برخی از رأی دهندگان در چند شهر آمریکا را بر انگیخت، بلکه به کشمکش‌های سیاسی در درون هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز دامن زد.

هر چند این سرمایه دار اهل نیویورک از سوی حزب جمهوریخواه در انتخابات شرکت کرد، اما حضور او در عرصه رقابت سیاسی در عالی ترین سطح کشور اختلاف در میان جمهوریخواهان را بالا برد؛ به نحوی که برخی از اعضا از آقای ترامپ حمایت نکردند.

نشریه هیل، که اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می‌دهد، روز شنبه در مقاله‌ای نوشت که با آغاز فعالیت‌های تیم دونالد ترامپ برای تشکیل دولت – که اواخر دی ماه اداره امور را به دست خواهد گرفت – انتظار می‌رود «جنگ داخلی» در حزب جمهوریخواه هم آغاز شود.

نشریه پولیتیکو هم در گزارشی در همین زمینه نوشت، کشمکش‌های داخلی در حزب جمهوریخواه - که در طول رقابت‌های درون حزبی فعالیت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ را تحت‌الشعاع قرار داده بود - اکنون با آغاز روند انتقال دولت، وارد «فاز جدیدی» شده است.

این نشریه از قول بیش از ده منبع نزدیک به حزب جمهوریخواه نوشت، همین تنش‌ها باعث تغییرات روز جمعه در ساختار تیم انتقالی دونالد ترامپ شد و معاون او، مایک پنس، مامور برنامه ریزی و هدایت روند تحویل گرفتن دولت از باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی شد.

از سوی دیگر حزب دموکرات که امید زیادی به پیروزی هیلاری کلینتون نامزد خود در انتخابات داشت، در تلاش برای شناسایی خطاها یا کاستی‌های احتمالی در برنامه ریزی برای رقابت با جمهوریخواهان است، که باعث خارج شدن کاخ سفید از کنترل دموکرات‌ها شد.

به گزارش هیل، یک جناح در حزب دموکرات از لزوم راه اندازی جنبشی، مشابه «تی پارتی» در حزب جمهوریخواه، می‌گویند و معتقدند این تنها راه برای حفظ پیوندهای حزب با ریشه‌ها و آرمان‌های خود و پیشگیری از تکرار شکست مشابه انتخابات ۲۰۱۶ در آینده خواهد بود.

طرف مقابل اما این جناح را مسئول شکست هیلاری کلینتون دانسته و می‌گوید شما که به شرکت‌های بزرگ نزدیک هستید و دغدغه‌های مردم عادی و قشر کارگر و کارمند را نادیده گرفتید، باعث مطرح شدن روز افزون فردی مانند دونالد ترامپ در سطح جامعه و پیروزی او شدید.

شکست خانم کلینتون در عین حال موجب نارضایتی برخی از طرفداران او شده است که در چند شهر مختلف، از شرق تا غرب آمریکا، جمعه شب نیز برای سومین شب متوالی به خیابان‌ها ریختند و به گزارش رویترز قصد دارند همچنان به این اعتراضات ادامه دهند.

این خبرگزاری از قول برخی رهبران اعتراضات نوشت که قرار است تظاهرات در شب های آینده هم ادامه یابد و برنامه ریزی ها برای برگزاری تظاهرات در ۲۰ ژانویه در واشنگتن – همزمان با مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در مقابل کنگره – نیز در جریان است.

با این حال، تحلیلگران معتقدند پیروزی دونالد ترامپ که در این انتخابات از حمایت کامل جمهوریخواهان برخوردار نبود، اما در نهایت موفق شد رقیب سرخت خود از حزب دموکرات را شکست دهد، سرمنشا تغییرات اصولی در ساختار هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا خواهد شد.

جان پودورِتس، نویسنده، تحلیلگر و ستون نویس نیویورک پست، فردای انتخاب در یادداشتی نوشت، اکنون پرسش اصلی این است که جامعه به شدت دوقطبی شده آمریکا، چگونه می‌تواند تغییرات ناشی از نتیجه انتخابات ۸ نوامبر ۲۰۱۶ را هضم و پا به عرصه جدیدی از تاریخ خود بگذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG