لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

ادامه اعتراض‌ها در آمریکا: اوباما مردم را به اتحاد دعوت کرد؛ ترامپ معترضان را ستود


باراک اوباما برای آخرین بار در مقام ریاست جمهوری آمریکا در مراسم یابود کهنه سربازان سخنرانی کرد - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
باراک اوباما برای آخرین بار در مقام ریاست جمهوری آمریکا در مراسم یابود کهنه سربازان سخنرانی کرد - ۲۱ آبان ۱۳۹۵

به دنبال تظاهرات گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه ایالات متحده برای دومین شب متوالی، باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا مردم را به تحکیم اتحاد دعوت کرد و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب نیز با تغییر لحن قبلی خود، معترضان را ستود.

اعتراضات از ایالت نیویورک در شرق، تا ایلینوی در میانه، تا کالیفرنیا در غرب آمریکا، پنجشنبه شب نیز ادامه پیدا کرد و برخی معترضان با مسدود کردن خیابان‌ها، شکستن شیشه فروشگاه‌ها و آتش زدن برخی لوازم در معابر عمومی، اعتراض خود را به انتخابات آقای ترامپ نشان دادند.

دعوت اوباما به اتحاد در روز «کهنه سربازان»

باراک اوباما ظهر جمعه در آخرین سخنرانی خود در روز یادبود کهنه سربازان آمریکایی در گورستان آرلینگتون، با بیان این که این روز اغلب یادآور درگیری‌های سختی است که به دنبال اختلافات میان مردم در گرفته، گفت با این حال غریزه آمریکایی گوشه گیری و ایستادن در نقطه مقابل نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، وی که برای آخرین بار به عنوان رئیس جمهوری در این مراسم سالانه سخنرانی می‌کرد، بدون اشاره مستقیم به اعتراضات گروهی از رأی دهندگان به نتیجه انتخابات، گفت که غریزه آمریکایی یافتن نقاط قوت بر پایه اشتراکات عقیدتی مان، تحکیم اتحاد، و سپس حفظ آن حتی در شرایط دشوار است.

معترضان به ترامپ در ایالت کانکتیکت
معترضان به ترامپ در ایالت کانکتیکت

معترضان در مقابل شهرداری سان فرانسیسکو
معترضان در مقابل شهرداری سان فرانسیسکو

دامنه اعتراضات خیابانی گروهی از مردم در پنجشنبه شب گسترش یافت و به پورتلند، بزرگترین شهر ایالت اورگان، رسید که هزاران تظاهرکننده در آن با سر دادن شعار «ما رئیس جمهوری منتخب را نمی پذیریم» مخالفت خود را با پیروزی دونالد ترامپ جمهوریخواه در انتخابات نشان دادند.

دو واکنش ترامپ در یک روز

آقای ترامپ در واکنش به این اعتراضات، روز جمعه در توئیتر نوشت «این حقیقت را که گروه های کوچکی از معترضان شب گذشته نیز عشق و علاقه خود به کشور بزرگمان را نشان دادند، دوست دارم. همه ما کنار یکدیگر خواهیم ماند و به آن افتخار می‌کنیم.»

لحن این پیام کاملا با لحن چندین ساعت قبل او که گفته بود تظاهرات توسط «معترضان حرفه‌ای و با تشویق رسانه‌ها» صورت گرفته و بعد آن را تقبیح کرد، تفاوت دارد؛ هر چند این نخستین بار نیست که شاهد تفاوت در لحن بیان مواضع او در برخی زمینه‌ها هستیم.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس لس آنجلس اعلام کرده است حدود ۱۸۵ نفر از تظاهرکنندگان، اغلب به دلیل بستن خیابان‌ها و اخلال در ترافیک، دستگیر شده‌اند. تظاهرات شب گذشته در مقایسه با چهاشنبه آرام تر بود و معترضان تنها در مواردی اقدام به مسدود کردن معابر عمومی کردند.

اعتراضات در اوکلند، دیگر شهر ایالت کالیفرنیا، نیز برای شب دوم ادامه یافت و بنابر اعلام پلیس آن شهر، ۱۱ نفر در جریان اعتراضات پنجشنبه شب بازداشت شدند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین زمینه از برنامه ریزی معترضان برای تظاهرات در تعطیلات آخر هفته (شنبه و یکشنبه) در برخی شهرها، از جمله نیویورک و لس آنجلس، خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، گروهی که خود را با هشتگ «رئیس جمهوری من نیست» (NotMyPresident#) معرفی کرده نیز از برگزاری تظاهرات در واشنگتن در روز ۲۰ ژانویه – روزی که مراسم تحلیف و ادای سوگند رئیس جمهوری جدید در مقابل ساختمان کنگره برگزار می‌شود – خبر داده است.

دونالد ترامپ سرمایه دار ۷۰ ساله اهل نیویورک و نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات هشتم نوامبر (هجدهم آبان ماه) موفق شد هیلاری کلینتون رقیب سرسخت خود از حزب دموکرات را شکست دهد و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب شود.

بعد از شکست دموکرات ها، هیلاری کلینتون و باراک اوباما در دو سخنرانی جداگانه شکست را پذیرفتند و از همکاری با رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG