لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

تحقق بسیاری از وعده‌های ترامپ اگر نه غیرممکن، که دشوار خواهد بود


مقاله‌ای از شان سالیوان و دنا پریست در واشنگتن پست

تاریخ نشان داده است که عمل به وعده های داده شده در مبارزات انتخاباتی در برابر طرفداران پر شور کار سختی است . اوباما سال ها است قصد تعطیلی زندان گونتانامو را داشته است ولی نتوانسته است به وعده انتخاباتی اش عمل کند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا، می تواند شماری از فرمان های اجرایی باراک اوباما، رییس جمهور کنونی، را طی چند ماه آینده لغو کند. از جمله این فرمان ها تسهیل ماندن مهاجرین غیرقانونی در آمریکا، مقررات محدود کننده تولید انرژی و توافق های محیط زیستی و تجارت آزاد است. اما لغو قانون بیمه درمانی موسوم به اوباماکر یا ساختن دیوار در مرز جنوبی آمریکا و مجبور کردن مکزیک به پرداختن هزینه های آن حتی با یک کنگره تحت تسلط جمهوریخواهان کار ساده ای نخواهد بود.

ترامپ برای تامین هزینه های ساخت دیوار ممکن است دولت مکزیک را با تهدید به محدود کردن تجارت دوجانبه یا تشدید فعالیت های مرزی مقابله با قاچاق مواد مخدر تحت فشار بگذارد.

شنود و تجسس گسترده در مساجد در آمریکا نیاز به حکم دادگاه دارد، اما ترامپ در مقام رییس جمهور این اختیار را دارد که مانع ورود پناهجویان از کشورهایی شود که خطر امنیت ملی برای آمریکا به همراه دارند.

در حوزه امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا اختیارات گسترده ای دارد. دونالد ترامپ می تواند از مشاوران اش بخواهد طی سی روز طرحی برای شکست داعش تهیه کنند. ولی چنانچه این طرح نیاز به استقرار نیروی آمریکایی در سوریه و عراق داشته باشد بعید است بودجه آن از سوی نمایندگان کنگره تامین و تصویب شود.

ترامپ در صورتی که بخواهد روش های شدیدتری در بازجویی مظنونان تروریسم چون القای حس غرق شدن را دوباره فعال کند نیازمند تایید کنگره آمریکا است.

ترامپ در عین حال وعده های روشنی درباره کاهش چشمگیر مالیات ها داده که طی سه دهه گذشته سابقه نداشته است.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG