لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

پیروزی برنی سندرز بر هیلاری کلینتون در سه ایالت غربی آمریکا


برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت است.
برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت است.

در رای گیری های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در سه ایالت این کشور در روز شنبه برگزار شد، در جبهه دموکرات ها برنی سندرز، بر هیلاری کلینتون به پیروزی رسید.

برنی سندرز در ایالت های آلاسکا، هاوایی، و ایالت واشنگتن در غرب آمریکا توانست بر تنها رقیب خود، هیلاری کلینتون پیروز شود. این پیروزی ها اختلاف آراء نمایندگان حزبی میان دو کاندیدا را کاهش داده است.

در حال حاضر تعداد آراء نمایندگان حزبی هیلاری کلینتون از برنی سندرز بیشتر است. آقای سندرز در هاوایی و ایالت واشنگتن بیش از ۷۰ درصد آراء و در آلاسکا بیش از ۸۰ درصد آراء دموکرات ها را از آن خود کرد.

رقابت هیلاری کلینتون و برنی سندرز کمتر از ده روز دیگر، در ایالت ویسکانسین در غرب میانه آمریکا از سر گرفته می شود.

در جبهه دمکرات ها، بدون احتساب آراء سوپر دلگیت ها، ( اعضای برجسته یا هیات های ویژه حزب) هیلاری کلینتون رای ۱۲۴۳ نفر از نمایندگان حزبی را دارد و برنی سندرز، رای ۹۷۵ از نمایندگان حزبی را دارد. نامزد نهایی حزب دموکرات در نظام انتخاباتی این حزب، به کسب آراء ۲۳۸۳ نفر از نمایندگان حزبی نیاز دارد و اکنون ۲۰۴۹ رای دیگر باقی مانده است.

از سوی دیگر، خانم کلینتون تاکنون حمایت ۴۶۹ نفر از مجموعه ۷۱۲ سوپر دلیگیت (Super deligate) حزب دموکرات را کسب کرده در حالی که آقای سندرز فقط از حمایت ۲۹ نفر برخوردار است. در ساز و کار انتخاباتی دموکرات ها، آنها می توانند جدای از نتایج ایالتی، در کنوانسیون اصلی حزب که برای انتخاب نامزد نهایی تشکیل می شود به کاندیدای مورد نظر خود رای دهند.

کاندیدای نهایی دموکرات ها ماه نوامبر سال جاری میلادی با کاندیدای نهایی جمهوریخواهان برای مقام ریاست جمهوری، رقابت خواهد کرد. در حال حاضر، دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه در صدر قرار دارد.

XS
SM
MD
LG