لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

انتخابات نیویورک: پیشتازی ترامپ و امید سندرز برای پیروزی در خانه


هیلاری کلینتون و برنی سندرز، هر دو خود را نیویورکی می دانند. خانم کلینتون نماینده نیویورک بوده و برنی سندرز متولد نیویورک است.
هیلاری کلینتون و برنی سندرز، هر دو خود را نیویورکی می دانند. خانم کلینتون نماینده نیویورک بوده و برنی سندرز متولد نیویورک است.

شهروندان ایالت پرجمعیت و صنعتی نیویورک روز سه شنبه برای شرکت در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری پای صندوق های رای می روند.

برپایه نظرسنجی ها و برخی گمانه زنی ها، میلیاردر آمریکایی دونالد ترامپ پیروز این رقابت در جبهه جمهوریخواهان خواهد بود. ترامپ، که خود متولد نیویورک است، تاکنون توانسته با موضعگیری های جنجالی پیشتاز رقابت های این حزب شود.

در اردوی دموکرات ها، هیلاری کلینتون نماینده سابق ایالت نیویورک در سنا و پیشتاز رقابت های این حزب، و سناتور برنی سندرز متلود بروکلین در ایالت نیویورک، برای به دست آوردن حمایت حداکثری نمایندگان حزبی درگیر رقابتی تنگاتنگ هستند.

دوشنبه شب، شب قبل از انتخابات، کاندیداهای هر دو حزب، شهروندان ایالت نیویورک را به حضور حداکثری در رای گیری تشویق کردند.

سناتور سندرز که خود را یک سوسیال دموکرات می نامد، تلویحا خانم کلینتون را به حمایت از منافع موسسات مالی "وال استریت" (شرکت های بزرگ) متهم کرد.

آقای سندرز گفت: "کارزار انتخاباتی ما به خوبی پیش می رود، زیرا که ما کارهای اساسی برای آمریکا انجام می دهیم. ما حقیقت را بیان می کنیم. حقیقت این است که آمریکا دارای یک نظام فاسد کمک مالی به داوطلبان انتخاباتی دارد و این مساله دموکراسی آمریکایی را تضعیف کرده است. خانم کلینتون از طریق کمک کننده های بزرگ مالی توانسته حدود ۲۵ میلیون دلار جمع کند که حدود ۱۵ میلیون آن را گروه های وابسته به وال استریت [که به دنبال مزایا مخصوصا از طریق وضع قانون هستند] پرداخت کرده اند."

هیلاری کلینتون که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ میلادی یکی از دو سناتور ایالت نیویورک در کنگره آمریکا بوده است، در نظرسنجی های این ایالت نیز پیشتاز است.

وی که در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما، وزیر خارجه آمریکا بوده است، خود را شایسته تر از رقیب هم حزبی اش می داند و پیکان حملات لفظی را به سمت رقبای حزب جمهوریخواه نشانه گرفت.

هیلاری کلینتون گفت: "اگر فردا به من رای بدهید، و یاد آوری کنم که صندوق های رای تا ساعت نه شب باز است، من برای احقاق منافعتان نه تنها در طول این کارزار بلکه در کاخ سفید نیز مبارزه خواهم کرد. تفاوت دیدگاه من با رقبایم چه درون حزب و چه با جمهوریخواهان بسیار است. من به دونالد ترامپ و سناتور کروز اجازه نخواهم داد که مطالبی که درباره افراد سختکوش مانند مهاجرین می گویند را اجرایی کنند. و بر خلاف نظر سناتور کروز، ارزش های نیویورکی همان ارزش های آمریکایی است و من برای اجرای آن مبارزه خواهم کرد."

میلیاردر و سلطان املاک که کمتر از دو ماه دیگر هفتادمین سال تولدش را در ایالت نیویورک جشن می گیرد، خود را نجات دهنده اقتصاد آمریکا و برتر از دیگر رقبای هم حزبی اش عنوان کرد.

دونالد ترامپ گفت: "فردا، بروید و رای بدهید. ما باید رای بدهیم. سناتور کروز در نظر سنجی ها، محبوبیت کمی دارد و فرماندار کیسیک صرفا توانسته در ایالتش پیروز شود که اگر من در آن ایالت تبلیغات بیشتری می کردم برنده می شدم. انتخاب کروز یک فاجعه است. او حتی نتوانست به پنجاه درصد رای در ایالتش دست یابد. او برای آمریکا و کارهایی که باید در آمریکا صورت گیرد، مانند تجدید نظر در توافقات بازرگانی، مناسب نیست."

بر پایه آخرین شمارش حمایت نمایندگان حزبی، خانم کلینتون با احتساب آراء نمایندگان ویژه حزبی، از حمایت ۱۷۵۸ نماینده حزب دموکرات برخوردار است، حال آنکه این تعداد برای سناتور سندرز ۱۰۷۶ است. این دو رقیب در انتخابات نیویورک برای دریافت حمایت ۲۴۷ نماینده حزبی رقابت می کنند. برای دریافت نامزدی حزب دموکرات، داوطلب باید حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی را در انتخابات مقدماتی بدست آورد.

در حزب جمهوریخواه، آقای ترامپ با ۷۴۴ نماینده حزبی پیشتاز است. سناتور تد کروز با ۵۵۹ و فرماندار اوهایو جان کیسیک، با دریافت حمایت ۱۴۴ نماینده حزبی در رده های بعدی رقابت هستند. این سه داوطلب برای دریافت حمایت ۹۵ نماینده حزبی در ایالت نیویورک به رقابت می پردازند. داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیاز دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG