لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

درآمد برنی سندرز در سال ۲۰۱۴ چقدر بود؟


هیلاری کلینتون و همسرش در ۸ سال گذشته میلیون ها دلار بیشتر از برنی سندرز درآمد داشته اند.
هیلاری کلینتون و همسرش در ۸ سال گذشته میلیون ها دلار بیشتر از برنی سندرز درآمد داشته اند.

برنی سندرز، کاندیدای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همسرش در سال ۲۰۱۴ به میزان ۲۰۵ هزار و ۲۷۱ دلار درآمد داشتند که به آن مالیات فدرال تعلق گرفت.

این میزان درآمد آقای سندر را که شعار انتخاباتی اش عمدتا مبارزه با نابرابری درآمد در آمریکا است، تقریبا جزء ۵ درصد افرادی از جامعه قرار می دهد بیشترین درآمد را دارند.

آقای سندرز اظهارنامه مالیاتی فدرال خود را روز جمعه منتشر کرد. اما رقیب او در حزب دمکرات، یعنی هیلاری کلینتون، میلیون ها دلار بیشتر درآمد داشته است.

سندرز و همسرش در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۲۷ هزار ۶۵۳ دلار مالیات دادند. به گفته اداره آمار آمریکا، پنج درصد از پردرآمدترین خانوارها در آمریکا دست کم ۲۰۶ هزار و ۵۶۳ دلار در آمد در سال ۲۰۱۴ داشتند.

هیلاری کلینتون و همسرش بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا، بر اساس فرم های مالیاتی منتشر شده در گذشته، طی هشت سال قبل دست کم ۱۴۰ میلیون دلار درآمد داشتند.

برنی سندرز روز پنجشنبه خود را به عنوان یکی از فقیرترین اعضای سنای آمریکا معرفی کرد.

فرم های مالیاتی اوباما

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار فرم های مالیاتی اش، نشان داده است که در سال ۲۰۱۵ خانواده او ۴۳۶ هزار و ۶۵ دلار درآمد داشته که بابت آن ۸۱ هزار و ۴۷۲ دلار مالیات داده است.

حقوق رئیس جمهوری در آمریکا ۴۰۰ هزار دلار در سال است. آقای اوباما بخش دیگری از درآمد خود را از طریق فروش کتاب هایش به دست آورده است.

درآمد خانواده باراک اوباما از سال ۲۰۱۲ به این سو، به تدریج کاهش یافته و از ۶۰۸ هزار دلار در سال ۲۰۱۲ به ۴۸۱ هزار دلار در سال ۲۰۱۳، و ۴۷۷ هزار دلار در سال ۲۰۱۴، و بالاخره ۴۳۶هزار دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده است. عمده این کاهش به دلیل پایین آمدن میزان فروش کتابهای آقای اوباما بوده است.

باراک اوباما و همسرش مثل بسیاری از افراد پردرآمد آمریکا مالیات اضافی برای بیمه بهداشتی خانواده خود پرداخته اند، همان بیمه ای که به اوباماکر معروف است و امضای رئیس جمهوری را در پای خود دارد.

خانواده اول آمریکا حدود ۱۵ درصد از درآمد خود، معادل ۶۴ هزار و ۶۶ دلار را به بیش از ۳۰ موسسه خیریه اهدا کرده است.

بیشتر کمک های خیریه خانواده اوباما حدود یک تا دو هزار دلار است اما آنها پنج هزار دلار به بنیاد بو بایدن، فرزند درگذشته جو بایدن، پنج هزار دلار به گروه دوستان مدرسه سایدول که دختران آنها در آنجا درس می خوانند، و نیز ۹ هزار و ۶۶ دلار به "فیشر هاوس" که اسکان موقت برای برخی از خانواده های سربازان و کهنه سربازانی فراهم می کند، داده اند.

خانواده اول آمریکا در سال ۲۰۱۵ قریب ۴۹ هزار دلار هم مالیات بر درآمد ایالتی و محلی و نیز مالیات بر ساختمان خانه شان در شیکاگو پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG