لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

مناظره دو نامزد دموکرات قبل از انتخابات مقدماتی نیویورک در سه شنبه


سندرز و کلینتون در مناظره آخر در نیویورک.
سندرز و کلینتون در مناظره آخر در نیویورک.

در آخرین مناظره دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات، هیلاری کلینتون و سناتور برنی سندرز کارنامه و برنامه یکدیگر در زمینه سیاست خارجی و داخلی به چالش کشیدند.

پنجشنبه ۲۶ فروردین مناظره این دو نامزد در منطقه بروکلین نیویورک برگزار شد.

سناتور سندرز ۷۴ ساله که یهودی است و در نوجوانی در اسرائیل نیز زندگی کرده، گفت در صورت رسیدن به کاخ سفید می تواند، گامهای عملی در برقراری صلح بین فلسطینیان و اسرائیل ایجاد کند.

وی گفت: "به عنوان کسی که کاملا حامی اسرائیل است، اگر خواستار برآورده کردن صلح در آینده را در آن منطقه که سالها تنفر و جنگ را تجربه کرده، داشته باشیم. ما باید با مردم فلسطین با احترام و کرامت برخورد کنیم."

خانم کلینتون که در دوره اول ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما، وزیر خارجه آمریکا بوده، نیز گفت که با اتکا به تجربه دیپلماتیکش می تواند به ایجاد دولت فلسطینی در کنار اسرائیل کار کند.

وی گفت: "ما نباید دست روی دست بگذاریم بلکه باید حداکثر تلاش را برای ایجاد دولت فلسطینی در کنار اسرائیل انجام دهیم. در این صورت فلسطینیها به حقوق و خود مختاری که مستحق آن هستند، خواهند رسید."

کلینتون افزود: "اگر یاسر عرفات در اواخر دهه نود در زمان ریاست جمهوری همسرم با پیشنهاد نخست وزیر باراک موافقت کرده بود، هم اکنون ۱۵ سال از تشکیل دولت فلسطین گذشته بود."

اما در مسائل سیاست داخلی، سناتور سندرز که خود را سوسیال دموکرات نامیده، بار دیگر دریافت کمک مالی هنگفت توسط خانم کلینتون از بانکهای وال استریت را زیر سووال برد.

وی گفت : "من متن سخنرانیهایم برای بانکهای وال استریت را نه در قبال صدها هزار دلار، یا هزاران دلار، و یا حتی چند سنت بلکه رایگان ارائه خواهم کرد. زیرا من اصلا چنین سخنرانیهایی انجام ندادم. و اظهار نامه مالیاتی خود را ارائه خواهم کرد."

کلینتون که سابقه دو دوره سناتوری ایالت نیویورک را در کارنامه دارد، خانم در پاسخ به عدم انتشار اظهار نامه مالیاتی سناتور سندرز اشاره کرد.

وی گفت: "باید همه بر پایه یک معیار خاص ارزیابی شوند و هروقت همه بر این اساس سنجیده شدند، من هم در این چارچوب عمل خواهم کرد. من اظهارنامه مالیاتی ام را ارائه کردم. شما هم همین کار را بکنید."

سناتور سندرز روز جمعه ۲۷ فروردین به ایتالیا سفر می کند تا در واتیکان در نشستی درباره اقتصاد و عدالت سخنرانی می کند. عنوان سخنرانی وی ضرورت اخلاق در اقتصاد است اما با پاپ فرانسیس که دیدگاه مشابهی با وی در زمینه حفاظت محیط زیست دارد، ملاقاتی پیش یبنی نشده است.

جدال جمهوریخواهان در نیویورک

از سوی دیگر در کمپ جمهوریخواهان، دونالد ترامپ که بر پایه نظر سنجیها پیروز انتخابات مقدماتی در ایالت نیویورک است، در یک اجتماع حزبی، با اشاره به دوران پس از حملات یازده سپتامبر، شجاعت مردم این ایالت را زبانزد جهان دانست.

وی گفت: "من از اینکه امشب در برابر شما ایستاده ام، احساس غرور می کنم. مسائل مهمی، مانند ارزشهای نیویورکی را با شما در میان می گذارم. زیرا هر جا در دنیا که قدم بگذاری مردم جهان درباره آنچه ما برای شهرمان در دوران سختی انجام دادیم با دید مثبت حرف می زنند."

از سوی دیگر، سناتور تد کروز که در مرتبه دوم در بین داوطلبان نامزدی حزی جمهوریخواه است، پیکان حملات خود را علیه خانم کلینتون، پیشتاز رقابتهای از حزب دموکرات گرفت.

وی گفت :"اگر ما در انتخابات پیروز نشویم، مردم می دانند که در طول چهار یا هشت سال ریاست جمهوری هیلاری کلینتون چه بر سر کشور خواهد آمد. جوانان باید پرشور پای صندوق حاضر شوند، تا ما پیروز انتخابات سراسری شویم. من از اینجا از شما می خواهم که یکپارچه در انتخابات شرکت کنید."

انتخابات مقدماتی نیویورک، در آخرین روز فروردین ماه برگزار می شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG