لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

سه شنبه انتخابات مقدماتی در نیویورک؛ حضور جورج کلونی در کمپین کلینتون و اعتراض طرفداران سندرز


جورج کلونی بازیگر سرشناس آمریکایی برای ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون کمک مالی جمع آوری کرد.
جورج کلونی بازیگر سرشناس آمریکایی برای ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون کمک مالی جمع آوری کرد.

روز سه شنبه ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین)، انتخابات مقدماتی در ایالت پرجمعیت نیویورک برگزار می شود. داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه و دموکرات تلاشهای آخر خود را برای جذب حداکثری رای شهروندان انجام می دهند.

بر پایه آخرین نظرسنجی در رقابت دو نفره حزب دموکرات، محبوبیت هیلاری کلینتون همچنان حدود ده درصد بیشتر از سناتور برنی سندرز است.

اما همین نظرسنجی ها در اردوی حزب جمهوریخواه حکایت از این دارد که پیشتاز رقابتهای این حزب یعنی، دونالد ترامپ اهل نیویورک نیز با ۵۴ درصد محبوبیت، فاصله بسیاری با سناتور تد کروز اصلی ترین رقیبش در دریافت نامزدی حزب دارد.

خانم کلینتون که از سال ۲۰۰۱تا ۲۰۰۸ یکی از دو سناتور ایالت نیویورک در سنای آمریکا بوده، با مخاطب قرار دادن طبقه متوسط، عدم افزایش مالیات این طبقه را جزو برنامه ریاست جمهوریش عنوان کرد.

وی گفت: "من مالیات بردرآمد طبقه متوسط را افزایش نخواهم داد. به اندازه کافی پول در جیبهای قشر ثروتمند آمریکا وجود دارد و آلان زمان پرداخت مالیات بیشتر بابت امکاناتی که این کشور برای جمع آوری ثروتشان مهیا کرده، رسیده است."

آخر هفته گذشته، خانم کلینتون با سفر به ایالت کالیفرنیا، میهمان نشست جمع آوری کمک مالی به میزبانی جرج کلونی ستاره سینما و فعال سیاسی بود.

به گفته رسانه ها بلیت حضور در این نشست از ۳۳هزار دلار تا ۳۵۰ هزار دلار به فروش رفته بود.

حضور کلونی برای جمع آوری کمک مالی به کلینتون، نارضایتی هواداران سناتور سندرز را به همراه داشت.

کلونی در این باره گفت: "حق با آنهاست. پول بسیار هنگفتی است و کارزار انتخاباتی سندرز حق دارد که درباره آن صحبت کنند. البته عمده پول جمع آوری شده صرفا برای کارزار انتخابات ریاست جمهوری هیلاری نیست. بلکه بابت کارزارهای انتخاباتی نامزدان دموکرات برای باز پس گیری کرسی های کنگره آمریکاست."

در واکنش به این اظهارات کلونی، سناتور سندرز ۷۴ ساله و اهل نیویورک از صداقت آقای کلونی سپاسگزاری کرد.

سناتور سندرز که خود را یک سوسیال دموکرات می داند، به مردم نیویورک گفت او در ضورت انتخاب برنامه تغییرساختار سیستم بانکی آمریکا را عملی خواهد کرد.

وی گفت: "شما هم با من هم رای هستید که الان وقت آن رسیده که در سیستم مالی آمریکا تغییر ساختار داده شود. زیرا که شش بانک بزرگ آمریکا نزدیک به ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارند و دوسوم کارتهای اعتباری و یک سوم وام خانه های مردم در دست آنهاست. مردم ایالت نیویورک کشور را به سوی انقلاب سیاسی هدایت کنید."

اما در سوی مقابل، دونالد ترامپ که در روزهای اخیر همواره از سیستم کسب حمایت نمایندگان حزبی انتقاد کرده است، بار دیگر نظام انتخاباتی درون حزبی را زیر سووال برد.

وی گفت: "نظام انتخاباتی مقدماتی حزب جمهوریخواه فاسد است. خیلی راحت بگویم، رای نمایندگان حزبی خریداری می شود. خیلی آشکارا آنها را به هواپیمای لوکس به شهرهای تفریحی می فرستند و قول این و آن به آنها می دهند و رایشان را می خرند. این نظام فاسدی است. و هیچ ربطی به دموکراسی ندارد."

رینس پریبِس، رییس حزب جمهوریخواه در رد ادعاهای آقای ترامپ گفت که این سیتسم از زمان انتخابات ریاست جمهوری آبراهم لینکلن یعنی ۱۵۰ سال پیش بوده و تاکنون جواب داده است.

تعداد نمایندگان حزبی در ایالت نیویورک برای حزب دموکرات ۲۴۷ است و برای حزب جمهوریخواه ۹۵ نماینده است .

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG