لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

اظهارات متناقض ترامپ درباره مسلمانان و موضع نامشخص جمهوریخواهان


دونالد ترامپ پیشتر گفته بود تا زمانی که قانونگذاران نفهمند چه خبر است، خواستار جلوگیری کامل از ورود مسلمانان به آمریکاست.
دونالد ترامپ پیشتر گفته بود تا زمانی که قانونگذاران نفهمند چه خبر است، خواستار جلوگیری کامل از ورود مسلمانان به آمریکاست.

کنوانسیون حزب جمهوریخواه قرار است کمتر از سه هفته دیگر برگزار شود. به رغم انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر، هنوز هیچ یک از جمهوریخواهان برای سخنرانی در حمایت از دونالد ترامپ، کاندیدای جنجالی این حزب، اعلام آمادگی نکرده است.

دونالد ترامپ، داوطلب حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره منع ورود مسلمانان به این کشور اظهارات ضد و نقیضی داشته است. وی در آغاز کارزار انتخاباتی خود گفته بود، تا زمانی که قانونگذاران نفهمند چه خبر است، خواستار جلوگیری کامل از ورود مسلمانان به کشور است.

پس از تیراندازی دسامبر گذشته در سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا، که یک مسلمان افراطگرا به روی همکارانش تیراندازی کرد و ۱۴ نفر کشته شدند، آقای ترامپ گفت در صورتی که به ریاست جمهوری آمریکا برسد، جلوی ورود هر مسلمانی، اعم از پناهنده، مهاجر، یا گردشگر به آمریکا را می‌گیرد.

کریس کریستی فرماندار جمهوریخواه ایالت نیوجرسی و از حامیان دونالد ترامپ، دو ماه پس از این اظهارات گفت، او در طول این مدت نظرش را عوض کرده است. آقای ترامپ حالا می گوید "این، تنها یک منع موقتی است و تا زمان پیدا کردن راه حلی دائم برای مسلمانان، به اجرا می گذاریم".

تقریباً هیچ یک از چهره های شاخص حزب جمهوریخواه حاضر به اظهار نظر درباره این گفته های آقای ترامپ نشده اند. در حالی که کنوانسیون حزبی جمهوریخواهان قرار است در روزهای ۱۸ تا ۲۱ ماه ژوئیه در کلیولند در ایالت اوهایو برگزار شود، هنوز حتی یکی از جمهموریخواهان – از اعضای حزب تا فرمانداران و شهرداران و نمایندگان کنگره – برای سخنرانی در حمایت از او پا پیش نگذاشته اند.

نشریه پولیتیکو که خواستار مصاحبه با ۵۰ نفر از جمهوریخواهان سرشناس برای گفتگو درباره دونالد ترامپ شده است می نویسد، تعداد انگشت شماری از آنها قصد شرکت در کنوانسیون را دارند، اما هیچ کدام حاضر به اظهار نظر درباره دیدگاه های دونالد ترامپ، یا پشتیبانی از او در انتخابات نشده است.

XS
SM
MD
LG