لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

ابراز ناراحتی اوباما از رد طرح ممانعت از اخراج مهاجران در دیوان‌عالی: "شکست برای آمریکا"


اوباما امیدوار بود با نظر مساعد دیوانعالی این طرح را قبل از آغاز به کار رئیس جمهوری بعدی انجام بدهد اما عملا طرح او شکست خورده است
اوباما امیدوار بود با نظر مساعد دیوانعالی این طرح را قبل از آغاز به کار رئیس جمهوری بعدی انجام بدهد اما عملا طرح او شکست خورده است

ساعتی بعد از رد فرمان اجرایی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دیوانعالی این کشور برای ممانعت از اخراج گروهی از مهاجران غیرقانونی، او در سخنانی این مساله را یک شکست برای آمریکا توصیف کرد.

ظهر پنجشنبه ۳ تیر، فرمان اجرایی اوباما برای ممانعت از اخراج گروهی از مهاجران غیرقانونی از آمریکا در دیوانعالی آمریکا رای نیاورد. از هشت قاضی، چهار نفر موافق و چهار نفر مخالف بودند. به این ترتیب رای دادگاه پایین تر که فرمان اوباما برای ممانعت از اخراج مهاجران غیرقانونی را رد کرده بود، به قوت خود باقی ماند.

دیوانعالی آمریکا نه عضو دارد اما بعد از مرگ قاضی آنتونین اسکالیا، هنوز جایگزین او انتخاب نشده است. باراک اوباما گزینه ای به کنگره معرفی کرده اما اکثریت جمهوریخواه سنا می گوید رئیس جمهوری بعد باید گزینه باقیمانده دیوانعالی را برگزیند.

اوباما در اولین واکنش به رای دیوانعالی گفت این یک شکست برای آمریکا است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: بیش از دو دهه است که سیستم مهاجرتی در آمریکا کارایی ندارد. او گفت: تصمیم امروز باعث خواهد شد که ما از کشوری که می خواهیم باشیم، فاصله بگیریم.

اوباما زمانی که نتوانست با کنگره برای اصلاح قانون مهاجرت به توافق برسد، نوامبر سال ۲۰۱۴ اعلام کرد با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، طرحی برای اصلاح قانون مهاجرت اجرا می کند.

براساس این طرح او قصد داشت مانع اخراج بیش از چهار میلیون مهاجر غیرقانونی که در آمریکا زندگی می کنند، شود.

طرح اوباما اجازه می داد کسانی که فرزندشان در آمریکا اقامت قانونی دارد یا افرادی که بیش از پنج سال در آمریکا زندگی می کنند، برای اجازه کار درخواست بدهند و در یک مسیر قانونی گرین کارت بگیرند.

طرح رئیس جمهوری آمریکا با استقبال جوامع مهاجران از جمله مکزیکی ها و هیسپانیک ها مواجه شد که بخشی از آنها مهاجران غیرقانونی هستند اما کمی بعد ۲۶ فرماندار ایالت های اکثرا جمهوری‌خواه، به رهبری فرماندار تگزاس در دادگاه علیه این طرح شکایت کردند و پیروز شدند.

اوباما امیدوار بود با نظر مساعد دیوانعالی این طرح را قبل از آغاز به کار رئیس جمهوری بعدی انجام بدهد اما عملا طرح او شکست خورده است.

در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، دونالد ترامپ به اظهارات جنجالی علیه مهاجران مشهور است. وی پیشتر گفته بود قصد دارد بین آمریکا و مکزیک دیواری بکشد که مهاجران غیرقانونی نتوانند از مرز عبور کنند. آقای ترامپ همچنین موافق سختگیری برای ورود مسلمانان به آمریکا است.

XS
SM
MD
LG