لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

گردهمایی انتخاباتی دونالد ترامپ در کالیفرنیا به درگیری منجر شد


در جدیدترین تحولات انتخابات مقدماتی آمریکا که تا آخر خرداد ماه امسال ادامه دارد، پلیس ایالت کالیفرنیا مجبور به دخالت و بازداشت چند نفر از هواداران و مخالفان دونالد ترامپ، داوطلب پیشتاز انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه شد.

تعدادی از حامیان و مخالفان آقای ترامپ، پنجشنبه شب و پس از سخنرانی تبلیغاتی او، ابتدا با تبادلی پرشور به بیان دیدگاهایشان پرداختند، اما این مبادله کلامی در نهایت به زد و خورد منجر شد و با مداخله پلیس تعدادی بازداشت شدند.

یکی از حامیان این میلیاردر آمریکایی می‌گوید که رسیدگی به امور آمریکا به شیوه ای که آقای ترامپ مدعی آن است، برآورده کردن نیازهای کشور است.

او می‌گوید دونالد ترامپ "گفته است که آمریکا را دوباره نیرومند خواهد ساخت. خوب می‌خواهد که دیوار در مرز بسازد، که مهاجران غیرقانونی نتوانند وارد کشور شوند، و ربطی به ورود مهاجران قانونی ندارد. او می‌خواهد به ارتش برسد، خوب چه اشکالی دارد؟"

آقای ترامپ وعده داده در صورت ورود به کاخ سفید، دیواری در امتداد مرز کشورش با مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی خواهد کشید. وی همچنین گفته است که اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی عمدتا لاتین تبار را به اجرا خواهد گذاشت.

ساعاتی پیش از آن، دونالد ترامپ که تاکنون توانسته با موضع‌گیری‌های جنجالی خود حمایت بیش از ۸۰ درصد نمایندگان حزبی را کسب کند، گفت که توانسته اکثریت خاموش را به پای صندوق‌های رای بیاورد.

وی گفت "اگر به رغم آنچه شما می‌گویید که دستاورد من بوده، نتوانم پیروز میدان شوم، به نظرم تمام وقت، انرژی و پولم هدر رفته است. این گفته من جدی است، زیرا ما در حال انجام کاری بی سابقه هستیم. می‌دانید قبلاً به کسانی که به کارزار انتخاباتی من می‌آیند، اکثریت خاموش می‌گفتند، اما حالا به اکثریت پرشور تبدیل شده‌اند، زیرا که دیگر تحملشان به سر آمده است."

در همین حال، جان بینر رییس جمهوریخواه پیشین مجلس نمایندگان آمریکا در یک سخنرانی در کالیفرنیا با استفاده از واژگان غیردیپلماتیک، از نامزدی ترامپ در برابر همکار پیشینش سناتور تد کروز حمایت کرد.

آقای بینر "او شیطان مجسم است. در واشنگتن من دوستان دموکرات و جمهوریخواه زیادی دارم. من تقریبا با همه این افراد راحت کار کردم. اما در تمام عمرم با آدم مزخرف‌تری از او را کار نکرده بودم. مگر این که از روی نعش من رد شود و رییس جمهور شود."

صحبت‌های جان بینر از سوی تد کروز که هنوز به دریافت نامزدی حزب جمهوریخواه امیدوار است، بی پاسخ نماند.

سناتور کروز گفت "آقای بینر جملات جالبی گفته است. حتی سعی نکرده کمی آب کشیده تر بگوید. خودش را راحت کرده. در جملاتش کلمات ترامپ کاملا دیده می شود. بینر از اینکه مردم آمریکا او را ادامه سیستم فاسد شریک می‌دانند، عصبانی است. سیستمی که سالها توسط کمک مالی ترامپ توسط بینر و هیلاری ادامه پیدا کرده است. ترامپ سیستم فاسد را که مسئولیتی در برابر مردم نداشته، با کشیدن چک‌های کلان حمایت کرده است."

انتخابات مقدماتی بعدی این حزب روز سوم ماه مه (۱۴ اردیبهشت ماه) در ایالت ایندیانا برگزار می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG