لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

رای گیری پیش از موعد در انتخابات آمریکا: وضعیت دموکرات ها بهتر است


دوازده روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اما رای گیری پیش از موعد آغاز شده و حدود هفت و نیم میلیون شهروند آمریکایی رای خود را به صندوق ها انداخته اند.

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات به چندین ایالت مردد خوشبین است و به نظر می رسد که آریزونا به نفع او خواهد بود.

شبکه خبری سی ان ان می گوید وضعیت دموکرات ها در ایالات کارولینای شمالی، نوادا و آریزونا در مقایسه با موقعیت مشابه در انتخابات دوره قبل در سال ۲۰۱۲ بهبود یافته است.

در مقایسه، جمهوریخواهان در آیوا نسبت به دوره قبلی بهتر شده اند و کارشناسان پیش بینی می کنند که آیوا که در دوره قبل به اوباما رای داده بود، این بار از ترامپ حمایت کند. به نوشته نشریه هیل، آیوا و اوهایو احتمالا تنها نقاط درخشیدن ترامپ در رای دهی زودهنگام است.

به گزارش هیل، داده های اطلاعاتی حاکی است که تاکنون اکثریت آراء زودهنگام به نفع دموکرات ها صادر شده هرچند آرا شمارش نشده است.

در کارولینای شمالی که جزو ایالات تعیین کننده در انتخابات به شمار می رود میزان آرای غیابی نسبت به انتخابات دوره قبل در سال ۲۰۱۲، ۴۰ درصد کاهش نشان می دهد.

نظرسنجی پابلیک پالیسی نشان می دهد که آرای زودهنگام کارولینای شمالی با ۶۳ درصد در مقابل ۳۷ درصد، به نفع هیلاری کلینتون است.

در ایالت فلوریدا جمهوریخواهان با آرای زودهنگام روز شنبه، ۱ و شش دهم درصد جلو هستند. این رقم در سال ۲۰۱۲ که اوباما با تفاوت اندکی برنده ایالت شد کمتر از پنج و نیم درصد بود.

به گفته ستاد انتخاباتی کلینتون میزان مشارکت لاتین تباران در رای گیری زودهنگام فلوریدا ۹۹ درصد و در کالیفرنیا ۴۵ درصد بوده است. هیل می گوید مشارکت بالای لاتین تباران در انتخابات نشان می دهد که نقشه انتخاباتی امسال ممکن است به شدت دگرگون شود.

در ایالت نوادا، که یک ایالت دیگر با جمعیت بالای لاتین تبارهاست، دموکرات ها با ۴۷ درصد در مقابل ۳۴ درصد جمهوریخواهان در رای دهی پیش از موعد جلو هستند.

در ایالت کلرادو نیز حزب دموکرات با ۴۳ درصد در مقابل حزب جمهوریخواه با ۳۰ درصد، در رای گیری پیش از موعد جلو است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG