لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

دوئل هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در زمین اقتصاد


هیلاری کلینتون (چپ) و دونالد ترامپ، که نامزدی شان در انتخابات تقریبا محرز شده، برنامه های اقتصادی یکدیگر را به چالش کشیدند.
هیلاری کلینتون (چپ) و دونالد ترامپ، که نامزدی شان در انتخابات تقریبا محرز شده، برنامه های اقتصادی یکدیگر را به چالش کشیدند.

در جدیدترین تحولات مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه، هیلاری کلینتون دموکرات را به خاطر دریافت کمک مالی از کشورهای خارجی برای ادامه تبلیغات انتخاباتیش، به نداشتن استقلال و وامدار بودن به آنها متهم کرد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا روز سه شنبه گفت برنامه های اقتصادی دونالد ترامپ کشور را به رکود خواهد کشاند. هیلاری کلینتون گفت "او خود را سلطان بدهی می داند و مطمئنم که می‌تواند آمریکا را بیش از این مقروض کند."

وی اضافه کرد "آمریکا به روش ترامپی با دنیا معامله نمی کند. جهان سخنان نامزدان انتخابات آمریکا را پی گیری می‌کند و بر اساس آن بازار جهانی واکنش منفی یا مثبت نشان می دهد. این که ترامپ پیشنهاد می دهد که آمریکا بدهی‌های خود را پرداخت نخواهد کرد، هراس اقتصادی در جهان ایجاد می کند."

نامزد احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر گفت "ایده اخراج ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی، صدها میلیارد دلار به اقتصاد کشور لطمه می زند، اقتصاد کشور را منقبض کرده و به گفته برخی از اقتصاد دانان به رکود می رساند."

دونالد ترامپ ابتدا با بهره گیری از شبکه اجتماعی شروع به پاسخگویی کرد و ساعتی بعد در گفتگو با شبکه ای.بی.سی، بی مهابا گفت که با بهره بردن از گریزگاه های قانونی توانسته از ورشکستگی شرکت‌هایش سود ببرد.

این سرمایه دار اهل نیویورک گفت "حق با خانم کلینتون است، من بدهی را خوب می شناسم و راه کاهش آن را خوب می دانم. من از بدهی هایم، ثروت کلانی ساخته ام. اما بدهی برای کشور فاجعه است، و اوباما کوهی از بدهی برای کشور ساخته در حالی که کلینتون نظاره گر آن بوده است."

ترامپ در ادامه افزود "من زیرکانه از قوانین کشور در مورد شرکت‌ها بهره برده ام و اگر به امثال من که در بالاترین سطح تجارت در کشور هستیم نگاه کنید، ما خیلی از این قوانین بهره برده ایم."

وی که هیچگونه پیشینه سیاسی ندارد، حدود شش ماه پیش در حساب توئیتری خود و در واکنش به مذاکرات ایران برای خرید هواپیمای مسافربری ایرباس با اروپا، از این که دولت اوباما نتوانسته تهران را به خرید بوئینگ آمریکایی متقاعد کند، انتقاد کرده بود.

اما امروز، روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از ستاد انتخاباتی آقای ترامپ گزارش داد که وی از این که تهران به عنوان کشور حامی تروریسم در چارچوب توافق به گفته او "فاجعه بار" اتمی، که خانم کلینتون در آن نقش داشته، توانسته است هواپیمای مسافربری بوئینگ بخرد، انتقاد کرد.

در راستای آماده سازی ورود به مرحله تبلیغات انتخابات سراسری، روز گذشته اعلام شد که در حالی که خانم کلینتون توانسته نزدیک به ۲۶ میلیون دلار کمک مالی انتخاباتی جمع کند، آقای ترامپ صرفا سه میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده است.

دونالد ترامپ در مرحله انتخابات مقدماتی عمدتا از ثروت شخصی خود کارزار انتخاباتی اش را اداره کرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG