لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

شب بزرگ هیلاری کلینتون در فیلادلفیا: برگ جدیدی از تاریخ آمریکا


هیلاری کلینتون نخستین زنی که نامزد یک حزب عمده سیاسی آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری شد و تیم کین (چپ) معاون او - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶
هیلاری کلینتون نخستین زنی که نامزد یک حزب عمده سیاسی آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری شد و تیم کین (چپ) معاون او - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

آخرین شب کنوانسیون ملی چهار روزه حزب دموکرات در ایالت پنسیلوانیا شاهد سخنرانی نخستین زنی خواهد بود که بطور رسمی از سوی یکی از احزاب عمده سیاسی آمریکا به عنوان نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شده است.

هیلاری کلینتون، بانوی اول، نماینده سنا و وزیر خارجه پیشین آمریکا، روز چهارشنبه با کسب اکثریت آرای نمایندگان حزبی و با پشت سر گذاشتن برنی سندرز، به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات برای انتخابات پائیز آینده معرفی شد.

سخنرانی امشب خانم کلینتون در فیلادلفیا، نه تنها فرصتی است برای بیرون آمدن او از زیر سایه سخنرانی‌های رؤسای جمهوری پیشین و کنونی، بلکه با پذیرش رسمی نامزدی حزب، برگ جدیدی در تاریخ ایالات متحده ورق خواهد خورد.

هیلاری کلینتون در صورت غلبه بر دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه و رقیب اصلی او در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر آینده (۱۸ آبان ماه سال جاری)، وی نخستین زنی خواهد بود که به ریاست جمهوری آمریکا خواهد رسید.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده چهارشنبه شب و در پایان سومین روز کنوانسیون حزب دموکرات، در حمایت از وزیر خارجه پیشین خود گفت "هیچ کس برای ریاست جمهوری آمریکا واجد شرایط تر از (هیلاری کلینتون) نبوده است."

جدا از سخنرانی‌های ماه های اخیر خانم کلینتون در شهرهای مختلف آمریکا، مراسم امشب فرصتی تعیین کننده برای او خواهد بود تا نظر آن گروه از رأی دهندگان مستقلی که هنوز تصمیم نهایی در مورد نامزد مورد نظر خود را نگرفته‌اند، خواهد بود.

این سخنرانی، برای کسی که می‌خواهد پس از ربع قرن فعالیت در رده‌های پائین تر، برای نخستین بار در طول تاریخ آمریکا به عنوان یک زن در بالاترین سطح اجرایی کشور خدمت کند، قطعا مهم‌ترین سخنرانی عمر او خواهد بود.

در عین حال، سخنرانی های پرشور دو رئیس جمهوری ایالات متحده، بیل کلینتون همسر او و نیز باراک اوباما، در دو شب گذشته، حساسیت کار هیلاری کلینتون را برای تحت تاثیر قرار دادن رأی دهندگان آمریکایی بیشتر کرده است.

XS
SM
MD
LG