لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

اشاره به ایران در سخنان اوباما و تیم کین؛ "کلینتون سنگ بنای توافق را گذاشت"


از راست کین، اوباما و بایدن
از راست کین، اوباما و بایدن

در کنوانسیون دموکرات ها چندباری سخنرانان اصلی آن، از ایران نام برده‌اند. مشابه اتفاقی که هفته پیش در کنوانسیون حزب جمهوری‌خواه نیز رخ داد. با این تفاوت که جمهوری‌خواهان از توافق هسته ای به عنوان یک سرشکستگی یاد می‌کردند اما دموکرات ها آن را نشانه ای از قدرت و برتری سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا دانستند.

چهارشنبه در سومین روز کنوانسیون حزب دموکرات، باراک اوباما، جو بایدن و تیم کین سه سخنرانی بودند که به توافق هسته ای ایران اشاره کردند.

باراک اوباما در بخشی از سخنانش درباره کلینتون، تاکید کرد که توافق هسته‌ای با هدایت و مشاوره هیلاری کلینتون صورت گرفت و به این ترتیب جهان را از خطر دسترسی ایران به سلاح هسته ای نجات داد.

جو بایدن که بخش اصلی سخنانش به ناتوانی ترامپ در سیاست خارجی اشاره داشت، در میان موفقیت‌های کلینتون، به کشتن اسامه بن لادن اشاره کرد و سپس گفت توافق هسته‌ای با ایران یکی دیگر از موفقیت‌های کلینتون بود.

اما تیم کین یار انتخاباتی کلینتون با اینکه در دولت حضور ندارد و سناتور کنگره است، از این توافق به عنوان موفقیت کلینتون تمجید کرد. او شرح داد که هیلاری کلینتون همواره به اوباما درباره پرونده هسته‌ای توصیه می‌کرده و در نهایت به توافق هسته‌ای ختم شد.

آقای کین از جمله دموکرات‌های فعال در سنا بود که خواستار اجرای توافق هسته ای با ایران شده بودند.

انتقادات جمهوری‌خواهان

اما برخلاف رویکرد مثبت دموکراتها، هفته پیش جمهوریخواهان هربار به سیاست خارجی اشاره کردند،‌ از توافق هسته ای ایران نیز انتقاد کردند.

برخی از جمهوری‌خواهان پیشتر گفته بودند اگر رئیس جمهوری شوند توافق هسته‌ای را پاره می کنند. هرچند ترامپ شخصا به این شدت واکنش نداده اما او هم گفت این توافق بد است و باید تغییر کند.

بن کارسون،‌ رقیب سابق ترامپ که در نهایت کناره گیری کرد روز جمعه به صدای آمریکا گفت جهوری‌خواهان توافق هسته ای را قبول ندارند و اساسا مذاکره با یک دولت تروریستی را قبول ندارند.

ایران و کشورهای ۱+۵،‌تیرماه سال گذشته بعد از ده سال ماجرا جویی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، به توافق رسیدند. ایران فعالیت های مشکوک هسته‌ای را کاهش داد و در مقابل آمریکا و غرب تحریم‌های فراگیر علیه برنامه هسته ای ایران را لغو کردند.

XS
SM
MD
LG