لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

زندگی هیلاری کلینتون؛ از بانوی اول آمریکا تا نامزد ریاست جمهوری


هیلاری در کنار همسر و دخترش در مراسم سوگند برای تصدی وزارت خارجه آمریکا - سال ۲۰۰۹
هیلاری در کنار همسر و دخترش در مراسم سوگند برای تصدی وزارت خارجه آمریکا - سال ۲۰۰۹

هیلاری رادام در ۲۶ اکتبر ۱۹۴۷ در ایلینوی متولد شد. او در جوانی جمهوری‌خواه بود. هنگام تحصیل در کالج ولزلی در سیاست فعال شد و درمراسم فارغ التحصیلی دانشگاه زنان در ۱۹۶۹ سخنرانی کرد.

هیلاری سپس به دانشگاه حقوق ییل رفت؛ جایی که او را به یک دموکرات مترقی تبدیل کرد. همانجا با همسر آینده خود بیل کلینتون آشنا شد ودر ۱۹۷۵ با بیل ازدواج کرد.

این زوج پس از ازدواج به آرکانزاس، زادگاه بیل کلینتون رفتند و بیل به فرمانداری آن ایالت انتخاب شد.

باب وینر سخنگوی پیشین کاخ سفید به صدای آمریکا می‌گوید که هیلاری کلینتون در درک مشکلات و یافتن راه حل، زیرک‌تر از بیل کلینتون و باراک اوباما است: "او خودش می‌داند که کاریزما ندارد ولی از هوش و قدرت حکومت بسیاری برخوردار است."

وقتی که بیل کلینتون در ۱۹۹۲ به ریاست جمهوری انتخاب شد، بر خلاف انتظارات سنتی، هیلاری به عنوان بانوی اول در سیاست فعال باقی ماند و برای پوشش همگانی بهداشت سخت مبارزه کرد اما به نتیجه نرسید.

در کاخ سفید، داستان خیانت‌های بیل کلینتون و رسوایی جنسی با مونیکا لوینسکی، او را گرفتار استیضاح در مجلس نمایندگان کرد.

ماه‌ها تحقیر در انظار عمومی برای هیلاری بسیار سخت بود. ران فورنیر، روزنامه‌نگار مجله نشنال ژورنال می‌گوید: زخم‌های زیادی به هیلاری وارد شد که بعضی از آنها خیلی غیرمنصفانه بودند."

ماههای پس از رسوایی بسیار دردناک بودند. ولی ازدواج آنها دوام یافت و هیلاری با پیگیری فعالیت‌های سیاسی جداگانه برای بازگشت مبارزه کرد و دو دوره در سال‌های۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ به عضویت سنا انتخاب شد.

او در ۲۰۰۸ از سوی باراک اوباما به مقام وزیر خارجه برگزیده شد.

او به ۱۲ کشور سفر کرده و از مقام خود برای ترویج حقوق زنان و قدرت دیپلماسی ملقب به قدرت نرم استفاده کرده است.

در کنوانسوین ملی دموکرات‌ها، میشل اوباما بانوی اول آمریکا از شخصیت هیلاری کلینتون ستایش کرد: "موارد بسیاری بود که هیلاری می‌توانست تصمیم بگیرد کار زیادی سخت است؛ که هزینه خدمت عمومی بالا است ویا به خاطر قیافه و یا خنده و یا نوع حرف زدن با انتقاد روبرو شود. ولی آنچه من در مورد هیلاری تحسین میکنم این است که او هرگز زیر بار فشار تسلیم نمی شود و هرگز در زندگی چیزی را رها نکرده است."

اکنون هیلاری کلینتون در بزرگترین مبارزه زندگی خود در مقابل تاجر مشهور دونالد ترامپ قرار گرفته است.

نظر سنجی های نشان می‌دهد هردو در مبارزه‌ای تنگاتنگ قرار دارند. داستان زندگی کلینتون نشان می‌دهد که او تا حد امکان و تا روز انتخابات در نوامبرسخت مبارزه خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG