لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

تلاش دموکرات‌ها برای تاریخ ساز شدن کلینتون زیر سایه اختلاف هواداران


هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا، نخستین زنی است که نامزد زن یک حزب عمده سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می شود.
هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا، نخستین زنی است که نامزد زن یک حزب عمده سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می شود.

در دومین روز کنوانسیون ملی حزب دموکرات در ایالت پنسیلوانیا، سناتور برنی سندرز که هفته گذشته با تاخیری طولانی از هیلاری کلینتون بطور رسمی حمایت کرد و روز گذشته نیز سخنرانی پرشوری در حمایت از او ایراد کرد، ابراز امیدواری کرده است که نمایندگان حزبی در نشست روز سه شنبه به خود این سناتور ایالت ورمونت رأی دهند.

این در حالی است که دست اندرکاران حزب دموکرات در تلاش هستند در جریان کنوانسیون چهار روزه این حزب در شهر فیلادلفیا، شکاف بین طرفداران سندرز و کلینتون را برطرف کرده و هوادارن سناتور ایالت ورمونت را متقاعد کنند که برای شکست دادن نامزد حزب رقیب به وزیر خارجه پیشین آمریکا رأی دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای سندرز در میزگردی به میزبانی خبرگزاری بلومبرگ گفت اگر چه از خانم کلینتون حمایت کرده است، اما هنوز فکر می‌کند که نمایندگان حزبی طرفدار او باید همچنان این اختیار را داشته باشند که در رأی گیری امروز کنوانسیون ملی حزب دموکرات به او رأی دهند.

وی ضمن ابراز امیدواری در مورد این که مردم برخوردی محترمانه با این روند دموکراتیک داشته باشند و از تظاهرات و هو کردن پرهیز کنند، گفت وقتی هر ایالتی شانس این را داشته باشد که از داوطلب مورد نظر خود حمایت کند، آنگاه می توان از رأی با اجماع سخن گفت.

این اظهارات نزدیک‌ترین رقیب درون حزبی وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما، در حالی بیان می شود که تلاش‌ها برای نزدیک کردن آرای طرفداران دو رقیب افزایش یافته، تا نامزد نهایی حزب دموکرات بتواند با تمام توان پا به میدان رقابت با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه بگذارد.

امید برای تاریخ ساز شدن هیلاری

شانس هیلاری کلینتون برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پائیز آینده از ماه گذشته محرز شده است و اکنون صحبت‌ از امکان تاریخ ساز شدن او به عنوان نخستین زنی است که نامزدی یکی از دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده را کسب خواهد کرد.

وی در صورت پیروزی در انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان)، نخستین زنی خواهد بود که به ریاست جمهوری آمریکا خواهد رسید و همزمان نخستین بانوی اولی خواهد بود که به این مقام نائل می‌شود. وی همسر بیل کلینتون است که در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ رئیس جمهوری آمریکا بود.

همانطور که تلاش‌‌ها برای رفع اختلاف نظرهای طرفداران سندرز و کلینتون برای سوق دادن تاریخ به این سمت افزایش یافته، اما ظاهرا هنوز نتیجه مطولب حاصل نشده و گزارش‌های روز دوم کنوانسیون نشان می‌دهد هواداران سندرز هنوز آنطور که انتظار می‌رفت، روی خوشی به کلینتون نشان نداده‌اند.

با این حال، ناظران عقیده دارند که به رغم این اختلافات، با توجه به ادامه رقابت شانه به شانه هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در نظرسنجی های انتخاباتی، انتظار نمی رود که هواداران برنی سندرز پشت نامزد مورد حمایت او، و همچنین باراک و میشل اوباما، را در مقابل نامزد حزب رقیب خالی کنند.

به رغم ابراز امیدواری سندرز برای کسب آرای نمایندگان حزبی در رأی‌گیری امشب، او تردیدی هم باقی نگذاشته که همچنان از کلینتون حمایت خواهد کرد و به طرفدارانش در مورد رأی ندادن هشدار داده و گفته توافق بین او و کلینتون "پیشروترین برنامه" حزب دموکرات در طول تاریخ این حزب است.

با این وجود به نظر می رسد اظهارات آقای سندرز تاکنون تاثیر مطلوبی نداشته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس عصر سه شنبه و ساعاتی پیش از آغاز دومین روز کنوانسیون ملی حزب دموکرات می گوید تعداد اندکی از وفاداران سندرز به خواسته او برای حمایت از کلینتون گوش داده اند.

به گفته این خبرگزاری، برخی از هوادران برنی سندرز گفته اند به جیل استاین، نامزد "حزب سبز" رأی خواهند داد. امری که برخی دیگر از هواداران سندرز معتقدند رأی به نامزد این حزب، به معنای رأی کاهش رأی هیلاری کلینتون و پیروزی دونالد ترامپ خواهد بود.

کنوانسیون ملی حزب دموکرات از روز دوشنبه آغاز به کار کرد و تا روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت. قرار است روز بعد از اعلام رسمی نامزدی هیلاری کلینتون از سوی حزب دموکرات، وی آخرین سخنران این گردهمایی چهار روزه باشد.

بیل کلینتون همسر او و رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده امشب سخنرانی می کند و روز چهارشنبه نیز باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG