لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

شکاف در حزب دموکرات پیش از برگزاری کنوانسیون ملی حزب با درز ایمیل ها به ویکی‌لیکس


دموکرات ها که هفته پیش با خوشحالی شاهد شکاف در کنوانسیون ملی حزب جمهوری خواه بودند، خود با یک رسوایی تازه روبه رو شده اند که می تواند اتحاد در حزب برای حمایت از نامزدی هیلاری کلینتون را با مشکل مواجه کند.

استعفای رئیس کمیته حزب دموکرات در روز یکشنبه و در آستانه برگزاری کنوانسیون ملی این حزب برای حمایت از نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجی از واکنش ها را به دنبال آورد.

پس از اعلام استعفای دبی وسرمن شوتلز، برنی سندرز که رقیب دموکرات هیلاری کلینتون در رقابت های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری بود با انتشار بیانیه ای گفت "دبی وسرمن شولتز تصمیم درستی برای آینده حزب دموکرات گرفت. با آن که او به دلیل سال ها خدمت به حزب شایسته سپاسگزاری است، اما این حزب اکنون به رهبری نیاز دارد که درهای آن را به روی جوانان و مردم باز کند. رهبری حزب باید همواره در روند نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بی طرف بماند، چیزی که در رقابت های ۲۰۱۶ اتفاق نیفتاد."

سندرز در مصاحبه با سی.ان.ان اظهارات آمده در ایمیل های درز کرده مقامات حزب به سایت ویکیلیکس را "شنیع" خواند اما گفت از خواندن آن ها تعجب نمی کند چرا که "این همان چیزی است که ما شش ماه پیش گفتیم. این که کمیته ملی حزب دموکرات از همان اول از هیلاری کلینتون حمایت کرده و با کمپین من مخالف است."

پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی روز دوشنبه اعلام کرد در مورد درز هزاران ایمیل کمیته ملی حزب دموکرات به سایت ویکی لیکس تحقیق می کند.

واکنش اوباما و کلینتون به استعفای وسرمن شولتز

هیلاری کلینتون با صدور بیانیه ای گفت، "من از زحمات دبی برای برگزاری کنوانسیون تاریخی امسال در فیلادلفیا سپاسگزارم و می دانم که رویدادهای این هفته در سایه زحمات و رهبری او موفق خواهد بود. هیچکس نیست که بهتر از او مبارزه علیه جمهوریخواهان را پیش ببرد."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز با صدور بیانیه ای جداگانه گفت، "نقش رهبری او (وسرمن شولتز) در کمیته حزب دموکرات به معنی این بود که ما کسی را داشتیم که دموکراتها را متحد می کرد نه فقط در کمپین انتخاباتی دوم من، بلکه برای تحقق اهداف مشترکی که برای کشور داریم. نقش محوری او در بهبود اقتصاد، مبارزه برای عدالت اجتماعی و مدنی و ارائه حمایت پزشکی از مردم آمریکا دستاوردهای او در ریاست حزب است."

دبی وسرمن شولتز پس از افشای هزاران ایمیل داخلی رهبران حزب دموکرات آمریکا توسط وبسایت ویکیلیکس مجبور به استعفا شده است. در این ایمیل ها یکی از اعضای حزب پیشنهاد می کند که از باورهای مذهبی برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و رقیب عمده کلینتون در انتخابات مقدماتی، علیه او استفاده شود.

وسرمن شولتز عضو مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت فلوریدا قرار بود که آخر این هفته در پایان مجمع ملی دموکرات ها در فیلادلفیا کناره گیری کند.

پس از افشای نزدیک به ۲۰ هزار ایمیلی که رهبران حزب دموکرات طی یک سال و نیم گذشته رد و بدل کرده اند، سندرز خواستار استعفای خانم وسرمن شولتز شده بود.

سخنرانی سندرز در مجمع ملی دموکرات ها

مجمع ملی دموکرات ها روز دوشنبه در فیلادلفیا آغاز می شود. بیش از پنج هزار نماینده حزبی از جمله ۵۰ هزار نفری هستند که قرار است در این رویداد شرکت کنند.

رابی موک مدیر کمپین کلینتون گفته است که "فعالان دولت روسیه" ایمیل ها را دزدیده و در تلاش برای کمک به دونالد ترامپ آن ها را منتشر کرده اند. موک برای اثبات این ادعا مدرکی ارائه نداد. کمپین ترامپ اظهارات موک را "جوک" خوانده است.

پس از مبارزه طولانی برای نامزدی حزب دموکرات، سناتور برنی سندرز در نهایت از خانم کلینتون حمایت کرد. او و میشل اوباما بانوی اول آمریکا قرار است عصر دوشنبه در کنوانسیون حزب سخنرانی کنند. سندرز گفته است برای آن که ترامپ در انتخابات پیروز نشود تمام تلاشش را می کند.

توطئه روس ها؟

دیوید سنگر و نیکول پرلروث در مقاله ای در نیویورک تایمز با عنوان "همزمان با گردهمایی دموکرات ها، یک توطئه جانبی روس ها امکان دسیسه چینی را به میان می کشد" می گویند ایمیل های منتشر شده توسط یک هکر و سپس ویکی لیکس، از حمایت جانبدارانه رهبران حزب دموکرات از کلینتون در برابر برنی سندرز حکایت دارد و پایان کار رئیس کمیته ملی حزب دموکرات در پایان کنوانسیون در فیلادلفیا را رقم زده است.

محققان معتقدند حمله توسط دو نهاد اطلاعاتی روسیه انجام گرفته است.

رئیس کمپین کلینتون در مصاحبه ای گفته است از آن جا که دونالد ترامپ گفته است حمایت آمریکا از کشورهای عضو ناتو مشروط خواهد بود، ولادمیر پوتین می تواند دلیل خوبی برای حمایت از ترامپ داشته باشد. حتی در اوج جنگ سرد هم، هیچ کمپین انتخاباتی چنین اتهامی را علیه رقیب مطرح نکرده بود. رئیس کمپین ترامپ، اتهام رابطه با روسیه را "پوچ" و "بی پایه" عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG