لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

ورود اف بی آی به تحقیقات هک شدن ایمیل های حزب دموکرات؛ نقش روسیه هم بررسی می شود


پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی روز دوشنبه تایید کرد که در حال تحقیق درباره هک شدن ایمیل های رد و بدل شده بین اعضای کمیته ملی حزب دموکرات است.

این نخستین بار است که اف بی آی تایید می‌کند وارد پرونده هک شدن این ایمیل‌ها شده است، اتفاقی که برخی مقامات آمریکا احتمال می دهند ناشی از یک حمله سایبری از سوی روسیه باشد.

اف بی آی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نهاد در حال تحقیق درباره نفوذ سایبری مربوط به کمیته ملی حزب دموکرات است و روی ماهیت و گستردگی موضوع کار می‌کند.

بر اساس این بیانیه، اف بی آی به تحقیقات خود ادامه خواهد داد و همه گزینه هایی که احتمالا تهدیدی در فضای سایبری محسوب می‌شوند را در نظر می‌گیرد.

پیگیری محتوای ایمیل‌های هک شده اعضای این کمیته در نهایت یکشنبه شب، سوم مرداد منجر به استعفای دبی وسرمن شولتز، رئیس کمیته حزب دموکرات شد.

درست چند روز مانده به آغاز کنوانسیون حزب دموکرات، ویکی لیکس هزاران ایمیل رد و بدل شده بین اعضای کمیته مرکزی حزب دموکرات را منتشر کرد که نشان می داد برخی از اعضای کمیته در حالیکه باید نسبت به داوطلبان دموکرات نامزدی انتخابات بی طرف باشند، در مقابل برنی سندرز از هیلاری کلینتون حمایت کردند.

محتوای هزاران ایمیل داخلی اعضای کمیته ملی حزب دموکرات نشان می‌دهد که این کمیته در جریان رقابت های مقدماتی حزب و همان زمان که سندرز از هیلاری کلینتون عقب افتاد، از پیشینه و باورهای مذهبی سندرز علیه او استفاده کرده است.

برنی سندرز سناتور ورمانت روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون ای.بی.سی آمریکا گفت ایمیل‌ها نشان داد که او درست فکر می‌کرده: کمیته ملی دموکرات از همان اول می خواست از هیلاری کلینتون حمایت کند. او گفت که تعجب نمی کند اما متاسف و ناامید شده است.

سندرز سپس خواستار کناره گیری فوری دبی وسرمن شولتز، از مقام ریاست این کمیته شد.

افشای این ایمیل ها از سوی دیگر خشم طرفداران برنی سندرز را نیز برانگیخت و موجب شد تا در روز آغاز کنوانسیون ملی حزب دموکرات در فیلادفیا دست به تظاهرات بزنند.

XS
SM
MD
LG