لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

۱۳روز مانده به انتخابات: گری جانسون و جیل استین دو نامزد کمتر شناخته شده


گری جانسون نامزد لیبرترین و جیل استین نامزد حزب سبز
گری جانسون نامزد لیبرترین و جیل استین نامزد حزب سبز

در انتخابات ریاست جمهوری امسال که قرار است هشتم نوامبر برگزار شود، غیر از دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه و هیلاری کلینتون از حزب دمکرات، دو نامزد دیگر نیز حضور دارند. یکی از حزب لیبرترین و دیگری از حزب سبز.

گری جانسون نامزد حزب لیبرترین متولد ایالت داکوتای شمالی در اول ژانویه ۱۹۵۳ و ۶۳ ساله است.

جانسون در دهه ۷۰ میلادی یک شرکت ساختمانی چندین میلیون دلاری را تاسیس کرد. او این شرکت را هنگامی که به فرمانداری ایالت نیومکزیک رسید فروخت. او دو دوره پیاپی فرماندار جمهوریخواه این ایالت بود.

او در سال ۲۰۱۲ در قالب حزب جمهوریخواه وارد چرخه انتخابات ریاست جمهوری شد، اما بعد نامزد حزب لیبرترین شد.

جانسون پیشتر در یادداشتی برای شبکه خبری سی ان ان، درباره داوطلبی خود برای ورود به رقابت های انتخاباتی نوشت که وقتی دور دوم فرمانداری در ایالت نیومکزیکو را در سال ۲۰۰۳ به پایان رساند، با خودش گفت که سیاست دیگر بس است.

او نوشت «من وقتی به عنوان فرماندار انتخاب شدم که همه می گفتند شانسی ندارم. یک بیزینس من که نه به دنبال انتخاب شدن و نه سابقه آن را داشت، به عنوان نامزد جمهوریخواه در یک ایالت عمدتا دمکرات انتخاب شد.» او می گوید در این سمت سخت کار کرده است به طوری که مردم برای بار دوم به او رای دادند. او نوشت: «به مردم نیومکزیکو گفتم اگر انتخاب شوم دولت را کوچک می کنم، مالیات را کم می کنم و مدل بیزنسی را بر دولت ایالتی حاکم می کنم.

او از این که به وعده هایش عمل کرده به خود می بالد. او می گوید به مردم راست گفتم و سعی کردم دولت را درست مانند کسب و کار خودم اداره کنم: وعده توخالی ندهم: «هر آنچه را که از دستت بر می آید با کمترین هزینه انجام بده. و مهم تر از همه وقت و پول دیگران را هدر نده.»

گری جانسون برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ وارد رقابت انتخابات ریاست جمهوری شد، اما به سرعت معلوم شد که فضا هنوز آماده لیبرالیسم سنتی او نبود و او در چارچوب حزب جمهوریخواه به عنوان کاندیدای مورد وثوق این حزب قرار نگرفت. بنابراین تصمیم گرفت وارد حزب لیبرترین شود. او خودش درباره این حزب گفته : «لیبرترین ها به طور کلی اگر بگوییم از نظر اقتصادی محافظه کار و از نظر اجتماعی لیبرال هستند.»

او گفت «در پاسخ به کسانی که می پرسند چرا در انتخابات ۲۰۱۶ شرکت می کنم؟ جواب ساده است. به نظر من آمریکا شاید آماده چیزی و فردی متفاوت باشد.»

جیل استین متولد ۱۴ مه ۱۹۵۰ و متولد شیکاگو است.

خانم استین یک پزشک بازنشسته در ایالت ماساچوست است. او در آنجا در اقدامات حفاظت از محیط زیست و علیه سیستم دو حزبی فعال بود. او در اوایل دهه ۲۰۰۰ تحت حزب رنگین کمان سبز برای سمت های ایالتی فعالیت می کرد. در سال ۲۰۱۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری از طرف حزب سبز شد. خانم استین در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ برای انتخابات فرمانداری ماساچوست رقابت کرد.

او در نظرسنجی ها نفر چهارم پس از کلینتون، ترامپ، و جانسون قرار گرفته و در کل آمریکا پنج درصد حامی دارد که او را چهار درصد پس از جانسون قرار می دهد.

جیل ۶۶ ساله است و در یکی از توییت هایش در انتقاد از ترامپ نوشته بود: «اگر ترامپ برنده شود مقصد کلینتون است چرا که او بود که با از پشت خنجر زدن و خرابکاری سندرز را از بیرون انداخت.»

خانم استین در طول حیات حرفه ای خود به عنوان یک پزشک بر این تمرکز داشته که بین سلامتی و کیفیت محیط زندگی چه رابطه ای وجود دارد و در اواخر دهه ۹۰ میلادی وارد فعالیت های محیط زیستی شد.

او علاوه بر فعالیت های سیاسی اهل موسیقی و نوازندگی است و ترانه هایی را با گروه Somebody’s Sister ضبط کرده است.

حزب سبز آمریکا یک حزب سیاسی پیشرو است که از ارزش های حفظ محیط زیست، ضد خشونت، عدالت اجتماعی، دمکراسی مشارکتی، برابری جنسیتی، و حقوق همجنسگرایان حمایت می کند. در طیف سیاسی حزب سبز عمدتا در گرایش چپ قرار می گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG