لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

انتخابات آمریکا؛ از واکنش به کودتای ترکیه تا آماده سازی گردهمایی جمهوریخواهان


فروش لیوان هایی با تصویری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
فروش لیوان هایی با تصویری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

فعالیت های انتخاباتی در آمریکا با نزدیک شدن به روز اعلام نامزد نهایی احزاب جمهوریخواه و دمکرات، شاهد تحولات جدیدی بوده است.

دونالد ترامپ، تنها داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه که در یک پیام توئیتری فرماندار مایک پنس را به عنوان معاون خود در صورت ورود به کاخ سفید، اعلام کرده است، تصمیم دارد دو روز مانده به کنوانسیون سراسری این حزب، در یک کنفرانس خبری در این باره صحبت کند.

از سوی دیگر، در پی کودتا در ترکیه، خانم کلینتون، نامزد احمالی دمکراتها، در پیامی حمایت خود را از دولت آنکارا اعلام کرد و خواستار برقراری نظم در این کشور همپیمان آمریکا در ناتو شد.

معرفی معاون ترامپ در آستانه گرهمایی جمهوریخواهان

دونالد ترامپ، با اعلام مایک پنس، فرماندار ایندیانا به عنوان معاون خود در صورت راهیابی به کاخ سفید، چند روز مانده به کنوانسیون سراسری حزب جمهوریخواه، تیم خود را برای تصمیم گیری کمپ جمهوریخواهان درباره نامزد نهایی تکمیل کرد.

فرماندار پنس ۵۷ ساله که ۱۵ سال سابقه سیاسی در حزب جمهوریخواه دارد، روز جمعه ۲۵ تیر پس از ترک برج آقای ترامپ در منطقه منهتن نیویورک، گفت که دیداری عالی داشت.

او گفت که بی صبرانه منتظر کنفرانس خبری روز شنبه است که آقای ترامپ قرار است در آن درباره انتخاب معاون خود سخن بگوید.

ساکنین شهر کلیولند، که شهرشان از دوشنبه میزبان کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است، در سایه حوادث تروریستی در نیس فرانسه از برگزاری این رخداد سیاسی در شهرشان با احتیاط استقبال می‌کنند.

کنوانسیون ملی دو حزب عمده آمریکا، رخدادی است که طی آن نامزد هر حزب برای ورود یه انتخابات سراسری رسما اعلام می‌شود.

به گفته رینس پریباس، رئیس حزب جمهوریخواه موضوعات مختلفی در این کنوانسیون به بحث گذاشته می‌شود.

او گفت: "در این نشست درباره مسائل امنیت ملی، برنامه های حزب جمهوریخواه در مقابله با داعش بحث و سخنرانی خواهد شد. البته در این کنوانسیون نباید از حوادث اخیر بهره برداری سوء کرد، زیرا اقدامی مناسب نیست و من از این کار حمایت نمی‌کنم."

واکنش کلینتون به کودتا ترکیه

از سوی دیگر در کمپ دمکراتها خانم کلینتون که چهار سال وزیر خارجه آمریکا بوده است، در واکنش به کودتای روز جمعه در ترکیه، گفت که خواستار حفظ آرامش، احترام به قانون و رعایت حقوق بشر است.

وی افزود که از دولت منتخب مدنی این کشور حمایت می‌کند و خواستار حفظ سلامت شهروندان آمریکا و مراکز دیپلماتیک کشورش است. ترکیه همپیمان آمریکا در ناتو و ائتلاف مبارزه با داعش است.

حزب دموکرات از چهارم تا هفتم مرداد ماه کنوانسیون سراسری خود را برای انتخاب نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری امسال، برگزار می‌کند.

خانم کلینتون با چند دهه سابقه کار سیاسی توانسته است حمایت سرسخت‌ترین رقیب هم حزبی خود، سناتور سندرز را طی هفته گذشته دریافت کند. او امیدوار است که با بهره گیری از اتحاد در بین دمکراتها، رقیب خود را در انتخابات سراسری شکست دهد.

XS
SM
MD
LG